Martin Štverák

O mně

Martin Štverák Život v pohybuNarodil jsem se ve Valašském Meziříčí. Ve městě, které je vstupní bránou do Beskyd. Jako dítě jsem měl tu možnost cestovat s rodinou po různých evropských městech a prožít nádherné a nezapomenutelné dětství.

Během studia na střední škole jsem změnou životního stylu zhubl 20 kg. Cyklistika se stala tímto mým hlavním koníčkem. Okolní kopce byly často součástí mých tréninků a daly mi možnost být blíže sobě i přírodě. Nějaký čas jsem se věnoval amatérské horské cyklistice. Mohl jsem tak v sobě vypěstovat disciplínu a zájem o fungování lidského těla. Horská cyklistika se mi také zalíbila pro kontakt s přírodou v podobě lesních stezek, které vám dobře stimulují tvorbu adrenalinu v krvi. Tyto vzrušivé momenty člověka dokáží naplno soustředit na přítomný okamžik a vyvolávat tak příjemný až blažený pocit. Fascinuje mě a zároveň mě i motivuje posouvat své fyzické i psychické limity. 

Po ukončení střední školy v oboru truhlář jsem pomalu s aktivní cyklistikou přestal a nastoupil do pracovního procesu. Také v této době začalo nepříjemné období, ve kterém jsem měl možnost zažít, jaké to je, když se vaše rodina stane součástí exekučního řízení a přijde o vše, co doposud tvořilo váš domov. Těžké chvíle, které mohou rodinu rozdělit, nebo naopak více stmelit.

Během této doby jsem si také přivydělával zakázkami na výrobu kuchyní a dalšího nábytku. Zájem mě ale opět táhl do oblastí pohybu a výživy, ve kterých jsem si udělal rekvalifikační kurzy v oborech: osobní trenér a poradce pro výživu. Četba knih mě k sobě přitáhla svou hodnotou a nadějí, kterou mohou knihy člověku předat. Touha po dobrodružství a svobodě mě také přivedla k cestování, kdy jsem často podnikal výlety po východní Evropě.

Svět je tak rozmanitý, že narážíte na svá přesvědčení, která se mnohdy vypaří při styku s jinou realitou. Máte možnost vidět ta úžasná nová místa, jiné kultury, rozmanitou krajinu a vše další, co člověka tak naplní, že více dalších věcí k životu už nepotřebuje. Často si při cestování připadám jako dítě, které se zaujetím sleduje vše okolo. Snažím se tak hledat cestu, jak poznávat krásy tohoto světa a cítit život ve všech jeho formách. Na cestách vidíte tolik různých vjemů, že bez vnitřní změny se zpátky domů vracet nebudete. Neznamená to však, že zavrhuji svůj domov. Naopak, cestování mě učí, více si vážit toho, odkud jsem a kde je můj domov. Jsem rád, že jsem se mohl narodit v tak malebné krajině, kterou je tvořena Česká republika a také za to, že jsem Čech.

Nechci ale, aby se můj život odehrál jen zde. Rozšiřovat své obzory můžeme mnohem více. Záleží, jak moc to chceme. Náš fyzický život jednou skončí, kdy to nikdo neví. Proto by jsme měli cítit, že jsme na správném místě a děláme to co dává našemu životu smysl.