Martin Štverák

NA KOLE ZA ČEČENSKÝM DOBRODRUŽSTVÍM 2014

mapa Na kole za čečenským dobrodružstvím Martin ŠtverákPočet dní: 50

Vášeň k cyklistice a cestování mne zavedla k cyklovýpravě. Touha po svobodě, kterou cestování na kole přináší a zároveň poznávání nových a zajímavých míst, mě zavádí k myšlence absolvovat cestu do Dagestánu. Tento stát se nachází na samém jihu Ruské federace. Kavkaz byl v minulosti turisty hojně navštěvován i v oblastech, ve kterých leží Ingušsko, Čečensko a Dagestán. Dnes však takovou oblibu vlivem historických událostí a neutichajících nepokojů nemá.

Z České republiky vyjíždím směrem na Slovensko, dále přes Maďarsko, Srbsko a menší pauzu si dávám v hlavním městě Makedonie. Po potřebném odpočinku odtud dále pokračuji do Řecka, Turecka a Gruzie. Finální etapa pak vede překrásnou krajinou z hlavního města Tbilisi do hlavního města Severní Osetie, Vladikavkazu. Rychlým přejezdem přes Ingušsko svou cestu završuji v hlavním městě Čečenska u mešity zvané „Srdce Čečny“. Zde nechybí čtyřdenní pobyt u čečenské rodiny. Domů už se vracím kombinovaně – letecky, vlakem a také na kole. Kolo je dobrá volba pro cestování, vše vnímáte intenzivněji, jste svobodnější a také lidé jsou k vám otevřenější. Trasa přes tyto státy nabízí velkou pestrost, takže se určitě nebudete nudit monotónností.

I když jsem do cílového Dagestánu nedojel, tak i přesto jsem zažil mnoho nezapomenutelných zážitků a střetnutí. Už také vím, jaké to je, když někdo na Vás míří samopalem a má Vás za nějakého „narušitele“. Přes všechny problémy a starosti během cesty vím, že další cesta bude opět na kole, ale tentokrát už na delší dobu. Při této výpravě jsem našlapal přibližně 5000 km.

O zážitky a praktické informace z této cesty se s Vámi mohu podělit na mé přednášce a také v elektronické knize: „Na kole za čečenským dobrodružstvím 2014“.

Na kole za čečenským dobrodružstvím 2014

 

Ekniha o cyklovýpravě směřující z České republiky do oblastí Kavkazu. Vzrušení, napětí, chuť vydat se za dobrodružstvím do neznáma a pozorovat přitom vlastníma očima vše nové okolo sebe. To vše bylo jiskrou k uskutečnění této cesty. Kniha není pouze o cestovním deníku ale také v ní naleznete nepřeberné množství rad, které se vám mohou hodit jak při plánování ale také i během vaší dobrodružné výpravy. Součástí knihy jsou rady a tipy, cestovní deník, přehled o historii Čečenska, historky z autorových cest minulých a recenze vybavení. 

CHCI KOUPIT E-KNIHU

 

Rozhovor v pořadu Casablanca na radiu Wave

Pár otázek v týdeníku Jalovec

Hostem na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů ve Valašském Meziříčí 2014.

Cestu podpořili

logo1logo berkat

Marie a Milan Štverákovi, Veronika Hudečková, Zdeněk Novák, Martina Staňková a Ondra Kovář, Soňa a Jan Tomečkovi, Tomáš Kristek, výroba nábytku – Jakub Drábek.

 

Prezentace s několika fotografiemi

[fblike]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..