Martin Štverák

STOPEM DO RUSKA 2010

mapa Stopem do RuskaPočet dní: 21

Jedna z mých prvních větších cest za poznáním vedla do Ruska. Autostopem projíždím přes Polsko, Ukrajinu až do ruského města Stavropol, ležící nedaleko Kavkazu. Přes ruské stepi se kombinovaně přesouvám do města Astrachaň, které leží v deltě řeky Volhy, v blízkosti Kazachstánu. Cesta dále pokračuje stopem do Volgogradu a poté autobusem do Moskvy. Autostopem projíždím po historickém „Zlatém okruhu“, kde navštěvuji známá města s bohatou historií a to: Vladimir, Suzdal, Kostroma, Jaroslavl a Rostov. Nešlo opustit Rusko, aniž bych nevyzkoušel jízdu po Transsibiřské magistrále, a tak ještě zavítám k jezeru Bajkal, které je vzdálené čtyři dny vlakem od Moskvy.

Během této cesty jsem měl možnost vidět další kus světa a žít na chvíli dobrodružnějším způsobem života. Pomohlo mi mnoho řidičů – Poláci, Ukrajinci, Rusové a Osetinci. Měl jsem tak možnost poznat mnoho různých lidí a jejich příběhy. Také nesmím zapomenout na pohostinnost, která mi byla poskytnuta. Nádherná příroda okolo a vše nové přidávalo na kráse tohoto momentu. Mnohdy člověk naráží na své předsudky, které se z osobní zkušenosti rozplynou. Také jsou někdy součástí cesty i okamžiky, ve kterých můžete jen věřit, že vše dobře dopadne, nebo si z vás třeba někdo jen tak vystřelí. Více o cestě stopem do Ruska si můžete poslechnout na mé přednášce. Na ukázku přikládám prezentaci s několika fotografiemi.

[fblike]

9 thoughts on “STOPEM DO RUSKA 2010

 1. Řešení viz

  Ahoj Martine,

  prosimtě, jak mám řešit víza stopem, kdy přesně nevím datum vstupu a výstupu na území Ruska a zdali 30dni bude vůbec stačit? A co ohlašovací povinnost s místem pobytu,když nemám v plánu se někde zdržovat delší dobu? Jak jsi to řešil? Zatím jsem z toho takový zmatený.

  Děkuji
  Honza

  1. Martin Štverák Post author

   Ahoj Honzo,

   datum vstupu může být klidně i po datu, které uvedeš v žádosti o vízum, ne však dříve. Orientačně to budeš muset nějak odhadnout. Platnost je však pouze na tu dobu co budeš mít uvedenou v žádosti, neplatí 30 dní od data vstupu. U delšího pobytu jak 30 dní nemám osobní zkušenost ale vím, že to pár cestovatelů řešilo ročním pracovním vízem. Ale určitě to má nějaké podmínky. Co se týče ohlašovací povinnosti, řešil jsem to tak, že jsem krátce po vstupu přespal v nějakém ubytovacím zařízení, které tuhlo povinnost splnilo za mě a pak už jsem to neřešil (v případě, že nebudeš déle na jednom místě než je povoleno). Nevím ale jestli jsou nějaké změny proto bych ti doporučil aby ses obrátil přímo na nějakou cestovní agenturu co vyřizuje víza a přímo jim položil tyto dotazy. Budou mít určitě nejaktuálnější informace. Snad jsem alespoň trochu pomohl. Jaký máš plán přes Rusko?

   Ať se daří!

   Martin Štverák

 2. Jan Jeravý

  Zdravím, poraďte mi prosím zda mi stačí pro zařízení víza toto http://rusko-viza.cz/ – protože je těch informací ohledně toho tak moc a je složité to opravdu pochopit…

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den pane Jeravý,
   osobní zkušenost s touto společností nemám. Obraťte se raději s potřebnými dotazy přímo na ně, určitě Vám vše objasní.
   S pozdravem Martin Štverák

 3. Martin

  A potřeboval jsi v tomto případě vízum? A když jo, jak jsi to řešil, Jelikož já se chci do Ruska taky vydat, a přemýšlím, že využiji služeb této firmy: rusko-viza.cz 🙂 Ale nejsem si ještě tak úplně jistý a tak by mě zajímalo, zdali nevíš jak na to jednodušeji 🙂

  1. Martin Štverák Post author

   Ahoj Martine,
   pro vstup do Ruské federace potřebuješ vízum. Jaké, to záleží na typu cesty. Nejsnadnější cesta je využít nabídku některých cestovních agentur, které se na Rusko specializují. Samozřejmě jde to i bez agentury ale je to složitější. Já mám osobně zkušenosti s dvěma společnostmi. Více info v článku: Jak na cestu: Moskva – transsibiřská magistrála – jezero Bajkal. Na stránkách mají vždy uvedený postup při vyřizování víza. Klidně je kontaktuj ať ti přímo řeknou, jak postupovat v tvém případě. Taktéž se informuj, jak vyřešit přihlašovací povinnost v Rusku.

   S pozdravem
   Martin Štverák

  2. takyMartin

   Ahoj Martine, zde taky Martin, v příštích dvou měsících budu taky řešit víza do Ruska a zatím zcela nevím co a jak, jen bych si je rád obstaral pokud možno sám, bez agentury. Případně bychom mohli sdílet zkušenosti. Pokud máš zájem, můžeš mě kontaktovat.

   1. Martin Štverák Post author

    Ahoj Martine,
    pokud budeš zařizovat vízum sám, budeš muset si ale také sehnat pozvání od někoho z Ruska. S touto cestou však zatím nemám zkušenost. Pozvání zařizují většinou také cestovní agentury spolu s žádostí o ruské vízum. Kam máš v Rusku namířeno?

    S pozdravem
    Martin Štverák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..