Martin Štverák

15 zajímavostí ze života v Torontu

15 zajímavostí ze života v Torontu

1. Toronto a cyklistika

Cyklistika v Torontu má své místo a v mnoha případech je zde cyklista přednější než člověk jedoucí automobilem. Mnoho lidí různé věkové kategorie zde kolo používá jako dopravní prostředek, ale také i jako formu aktivního životního stylu. Na ulicích potkáte hodně stojanů na kola, kde ale také často uvidíte už i kola třeba bez kol, sedel apod. Ano, kola se tu kradou hodně. Často jdou vidět podél hlavních ulic prodejny s jízdními koly. Převládajícím typem kol je městské kolo.

na kole po Torontu

V České republice člověk jedoucí v zimě na kole přijde lidem jako blázen. Zde na ulicích potkáváte cyklisty i v chladných zimních podmínkách. Jeden z důvodů velkého zájmu jízdy na kole je obliba aktivního životního stylu. Mezi další důvody patří drahá městská hromadná doprava a někdy také i snadnější a rychlejší přesun z bodu A do bodu B. Zvláštností, nad kterou budete určitě kroutit hlavou, jsou pravidla silničního provozu, které používají cyklisté. Často při odbočování zvedají levou ruku i v případě, že odbočují doprava. Ano, zdá se to nepochopitelné, ale je to tak. Cyklista jede po hlavní silnici, chce odbočit doprava a zvedne levou ruku. Jelikož je zde hodně národností ze zemí jako je například Indie, kde si asi umíte představit jejich silniční pravidla, tak se moc nespoléhejte, že zde tyto národnosti budou pevně dodržovat nějaká silniční pravidla. Jízda na kole tu určitě je v mnoha případech doprovázena přílivem adrenalinu do krve.

cyklistika v Torontu

2. Pozitivní přístup k zákazníkovi

How are you? (jak se máte) je fráze, kterou tady běžně uslyšíte. Často se vás v obchodech ptají, jak se máte apod. Jednou se mě starší prodavač v obchodě zeptal, odkud jsem a jak se dozvěděl, že jsem z České republiky, tak se v něm probudila národní vášeň pro hokej a hned říkal, jak Češi jsou výborní hokejisté, a ptal se, jestli také hraji hokej. Kvůli práci na stavbě jsem potřeboval pracovní obuv, zašel jsem tedy do jednoho obchodu a prodavač, i když viděl, že neumím anglicky, se snažil hledat způsoby, jak vše vysvětlit. Dokonce chtěl, ať sedím, a jen mi házel krabice s boty, které mám zkoušet. Přístup k zákazníkovi je zde oproti České republice přívětivější. Sice v tom nehledejte úplnou upřímnost, ale určitě se člověk v obchodě cítí o dost lépe, než když na vás promluví protivná prodavačka, ze které tak akorát cítíte odpor, že po ní vůbec něco chcete.  

3. Češi v Torontu

Kanada je multikulturní země, takže zde potkáte nejen lidi z různých koutů světa, ale také i naše krajany. Do styku můžete s nimi přijít náhodně, někdy v pracovním prostředí či v českém kostele Svatého Václava na Gladstone Ave apod. Potkat zde můžete jak už starousedlíky, tak i nově příchozí. Někteří jsou zde už od konce 2. světové války. Pravidelně udržují vazby mezi svými krajany žijícími v Kanadě. Setkáte se zde i s nově příchozími a také s mladými, kteří zde přijíždějí na Working Holiday víza. Je dobré vědět, že zde nejste jediným Čechem. Setkání s českými krajany je mnohdy příjemným zážitkem. Svou stopu tady zanechal i Tomáš Baťa, který z Toronta několik let řídil svou firmu. Na Bloor street stojí Baťovo muzeum.

češi v Torontu

4. Výplata po jednom nebo po dvou odpracovaných týdnech

V České republice dostanete výplatu po celém odpracovaném měsíci a ještě několika dnech navíc. Tady je běžné dostávat výplatu po 14 odpracovaných dnech. Někteří dostávají výplatu už po jednom odpracovaném týdnu. Určitě je pro vás lepší, když po příjezdu dostanete nějaké peníze už za dva týdny. Finanční požadavky na život tady jsou vyšší než u nás. 

5. Většina rodinných domu je zde stavěna z dřevěných materiálů

Zedník znající cihly, beton, tvárnice by tady moc do styku s těmito materiály nepřišel. Hlavně ne u většiny obytných rodinných domů. Z betonu jsou pouze vyzděné sklepní obvodové stěny a to je vše, pak už se všechno ostatní dělá z různých dřevařských materiálů.

dřevostavba Toronto

Na hotovém domě však dřevěnou konstrukci stěn a stropů nepoznáte. Z venku se často stěny obkládají kamenem nebo se povrch dokončí nějakou omítkou. Rychlost postavení hotového domu je zde v řádu měsíců v závislosti od velikosti a náročnosti. Jelikož stavby domů v Torontu patří mezi velmi lukrativní zakázky, tak rychlost, kterou se tady staví, velice dobře pocítíte, pokud se nějak podílíte na stavbě těchto domů.

rodinné domy v Torontu

6. Zpívající lidi

Jste například v supermarketu, nebo se procházíte po ulici a slyšíte někoho, jak si nahlas pro sebe zpívá nějaký song. U nás by takový člověk byl často zařazen mezi podivné lidi, ale tady to je celkem normální. Hodně si toho jde všimnout u černochů, kteří si zpívají i během práce.

7. Psi v Torontu

Stavební parcely jsou v Torontu velmi drahé, a tak, jak už to bývá pravidlem v takových velkoměstech, většina domů nemá takovou zahradu, na jakou jsme zvykli z Česka. Člověk by usoudil, že i plemena psů zde budou spíše menšího vzrůstu, ale opak je pravdou. Ve většině případů tito psy vyššího vzrůstu žijí uvnitř domu a venčit se chodí ven buď to do parků, kde jsou pro psy vyhrazeny prostory, nebo jinde. Náhubek jako povinnost? Tady jsem košík u psa viděl snad jedenkrát, a to jsem těch psů už potkal… 

Psi v Torontu

8. Otužilost zde žijících lidí

Fouká studený vítr, vy máte zimní boty, teplé rukavice, zimní bundu a vedle vás probíhá běžec jen v běžeckých kalhotách a tenkém tričku, bez rukavic, čepice apod. Otužilost ale nemusíte vidět jen u sportujících lidí, není výjimka potkat v zimě člověka v kraťasech a v krátkém tričku. Oproti České republice je tady ten pocitový práh, kdy je už zima, posunut o dost níže.

9. Káva s sebou 

Jestli máte rádi espresso, tak tady ho také najdete, ale spíše v menší míře. Masovým hitem je zde překapávaná káva např. z řetězce Tim Hartons, Starbucks, McDonald’s apod. Na ulicích, v metru, v obchodech vždy někoho potkáte s kávou v ruce. Troufám si říct, že velikost small káva zde moc neletí, čím větší tím pro hodně zdejších lidí lepší. Takže si objednávají medium nebo rovnou extra large a samozřejmě s cukrem, smetanou nebo mlékem. Pití kávy je tady hodně návykové, je totiž vidět všude kolem. I v pracovním prostředí je často zvykem k svačině mít „kávu s sebou“.

káva s sebou Tim Hartons

10. Uslyšíte zde lidi mluvící různými světovými jazyky

Pokud jste zde pouze za turistickými účely tak většinou uslyšíte jen angličtinu. Ovšem jestli zde žijete a chodíte i do práce, tak určitě uslyšíte i jiné jazyky. Hodně i těch z evropského kontinentu a to např. albánštinu, češtinu, francouzštinu, italštinu, polštinu, romštinu, rumunštinu, slovenštinu, srbštinu,  španělštinu atd.

11. Potraviny z různých koutů světa

Multikulturní země s sebou přináší i různé stravovací zvyklosti. V supermarketech, na ulicích, tržnicích často vidíte velkou paletu různých druhů ovoce, zelenin, sýrů, pekařských výrobků a jiných potravin. Takže pokud rádi zkoušíte nové pokrmy nebo chcete mít pestrou stravu, tak zde určitě budete mít z čeho vybírat. Platí to i pro zdravou, ale i nezdravou stravu.

potraviny z různých koutů světa

12. Pozdější začátek pracovní doby

Různé obchody mají tady posunutou ranní otevírací dobu. Také na stavbách se často začíná pracovat až od osmé hodiny nebo až od půl deváté. Lidé se domů z práce vracejí později, než jsme zvyklí u nás. V Česku mi přijde, že většina obchodu je nějak sjednocena, co se týče ranní otevírací doby, tady jsem zdejšímu systému ještě nepřišel na kloub. Otevírací doba se mění někdy i podle toho, jestli je víkend, nebo pracovní den. 

13. Praní ve veřejných prádelnách

Některé nabídky ubytování také uvádějí, že součástí domu je pračka se sušičkou, ale není to pravidlem. Většina lidí si chodí prát oblečení do veřejných prádelen. Zde hodíte 3 dolary na jeden cyklus, přidáte své prací prostředky a můžete spustit praní. Volbu teploty podle stupňů jsem tady neviděl. Musel jsem proto poprosit starší paní, která provozovala prádelnu, aby mi pračku nastavila na hodnotu, která odpovídá 40 stupňům. Za dalších 1,25 dolaru si prádlo můžete nechat prohnat sušičkou. Můžete zde počkat, než se vaše prádlo vypere, případně dosuší, nebo jako většina lidí můžete odejít a přijít až ke konci cyklu. Některé prádelny nabízejí i různé čistící služby. Pro nás, kteří jsme zvyklí sušit prádlo přirozenou cestou, tak přijde tento systém velice rychlý a také vám při něm často zmizí potřeba prádlo žehlit, neboť prádlo usušené v sušičce není pokrčené.

praní ve veřejných prádelnách

14. Zakázané pití alkoholu na venkovních prostranstvích

Alkohol se zde nesmí popíjet na veřejných prostranstvích. Také je k prodeji v obchodech, které jsou zaměřeny jen na prodej alkoholu, tak jako ve Spojených státech amerických. Jistotou je, že pokud vás někdo venku uvidí popíjet alkohol, což je pro Čechy něco normálního, že tady budete středem pozornosti jak od okolních lidí, tak i policie. Kanadská policie je ale pro nově příchozí a neznající tyto skutečnosti trochu tolerantní, ale určitě se na to nespoléhejte. Raději alkohol nikde venku nekonzumujte a koupené láhve vždy noste venku v neprůhledných papírových pytlících nebo taškách, které jsou vám hned u pokladny nabídnuty. Také je tu hodně hlídaná věková hranice lidí, kterým lze prodat alkohol. Prodavači jsou tady dokonce vybaveni tlustými seznamy fotek dokladů totožností různých států světa, aby měli opravdu jistotu, že jim ukazujete požadovaný dokument totožnosti. Alkohol patří mezi hodně hlídané věcí, ovšem to očividně neplatí pro marihuanu. Často tady na ulici totiž ucítíte závan marihuanového kouře.

marihuana v Kanadě

15. Plastové kanadské bankovky

Do styku jsem během svých cest přišel s hodně papírovými bankovkami. Ani mně nenapadlo, že někde budou používat bankovky z jiného materiálu. Kanadské bankovky jsou zhotoveny z umělého materiálu, takže je jen tak lehce nepřetrhnete tak jako papírové. Navíc je kanadská bankovka opatřena průhledným čirým pruhem.

kanadská plastová bankovka

Budu rád za vaše případné dotazy, které můžete zanechat v komentáři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..