Martin Štverák

Co může nabídnout turistům Dálný sever Ruska? Rozhovor s Michailem Trofimenkem

polární záře Grigorij Ilin

Ahoj Míšo, můžeš čtenářům popsat, odkud pocházíš a čím je ta oblast charakteristická?

Narodil jsem se i vyrostl ve městě Murmansk, které se nachází na Kolském poloostrovu na severu Ruska. Murmanská oblast zabírá prakticky celý Kolský poloostrov – je to velký, osobitý a zajímavý region Ruska s velkým množstvím pozoruhodností i unikátní přírodou. Náš kraj je různě nazýván: „carství polární noci“ či „kraj tisíce jezer“! Všechno platí! Dříve Murmansk nazývali městem rybářů i námořníků. Život každé rodiny byl svázán s mořem. Bohužel nyní lodní průmysl i rybářské flotily zažívají krizi. Dříve lidé zde přijížděli vydělat peníze, nyní jedou za romantikou a novými dojmy.

Čemu se věnuješ ve městě Murmansk, jaká je tvá práce?

Pracuji ve sféře kultury, jsem ředitelem malé knihovny, kde se starám o její provoz (ttps://www.instagram.com/filial22). Organizuji i provádím různé akce v oblasti turistiky a aktivní dovolené. V současné době realizujeme v knihovně zajímavý projekt: „Tajemství cestování“. Tento projekt nabízí setkání s různými cestovateli i zajímavými lidmi. Dalším projektem je „Základní tábor“, organizuje ho můj dobrý kamarád, alpinista a cestovatel Dimitrij Baběnko, který patří mezi mistry ve svém oboru. Na základě osobních zkušeností doporučuje lidem, jak se připravit na cestování s batohem i stanem, jakých chyb se vyvarovat při realizaci samostatného cestování apod. Ještě máme rozjetý nový projekt „Vrcholový tábor“, kde se účastníci mohou setkat s lekcemi o alpinismu, jeho historii a kultuře. Mimo populární téma turistiky i cestování probíhají také v knihovně různé kulturní a literární akce, kde se lidé mohou setkat s různými spisovateli, umělci, muzikanty a dalšími tvořivými lidmi. Organizuji i provádím hudební koncerty a v rámci diskuzního kino klubu mohou lidé hodnotit a bavit se o dobrých filmech.

turistika v murmanské oblasti

Město Murmansk se nachází za polárním kruhem na dálném severu Ruska. Za doby Sovětského svazu lidé dostávali peníze za to, že bydlí v oblastech s horšími podmínkami k životu. Když se Sovětský svaz rozpadl, mnoho lidí se odstěhovalo. Jak je to dnes? V jakých oblastech lidé pracují a jde vidět velký úbytek obyvatelstva ve městě a okolí?

Ano, město leží za polárním kruhem a součástí toho jsou i drsné klimatické podmínky a magnetické bouřky. Polární den a polární noc není taková romantika, když zde člověk dlouhodobě žije. V zimě slunce nespatříte a naopak v létě slunce svítí celou noc. Normální biorytmy člověka se tímto bohužel narušují. V létě trpíte nespavostí a v zimě se vám chce pořád spát! Neobyčejně krásná je polární záře, která je ale také špatná pro zdraví člověka. Lidé, kteří zde pracují, dostávají nyní ke mzdě tzv. „polární příplatek“ ve výši 120 % a také mají možnost využít zdarma dopravu tam i zpět na dovolenou jedenkrát za dva roky. Bohužel nyní s inflací tyto příplatky moc neznamenají a vyplácejí se pouze lidem, kteří pracují ve veřejném sektoru státních podniků. Lidé odtud stále odjíždějí pryč. Od doby rozpadu Sovětského svazu se počet obyvatel Murmanska značně snížil. V roce 1990 žilo v Murmanské oblasti přibližně 1,2 mil. obyvatel a v roce 2016 už jen přibližně 760 tis. Také existuje program na přesídlení. Jestli nyní funguje, osobně sám nevím. Velmi často dostanou severní penzi ženy v 50 a muži v 55 letech, člověk pak kupuje bydlení někde ve středozemí, na Ukrajině, v Bělorusku a odjíždí odsud. Také jich ale mnoho zůstane. Zejména ti, kteří přivykli nebo nemají finanční možnosti se odsud přestěhovat. A samozřejmě také lidé, kteří prostě milují svůj Murmansk a nechtějí odsud odjet! Koneckonců příroda je zde unikátní, lidé dobrosrdeční a přátelští.

Murmansk

Jaké konkrétní místa bys doporučil turistům k návštěvě?

U nás na Kolském poloostrově je velmi mnoho zajímavých míst. Velice doporučuji navštívit takové místa jako poloostrov „Srednij“ a „Rybačij“ (pozn. autora – pro cizince platí zvláštní podmínky pro vstup na polostrov Srednij i Rybačij. Místa se nacházejí v pohraniční zóně). Přímořské vesnice na pobřeží Barentsova a Bílého moře jako například Teriberka, Dalnice Zelency, Varzuga a Kuzomeň. Samozřejmě také Chibinské hory, které jsou často využívány v létě k pochodům a stanování a v zimě ke sjezdovému lyžování nebo pro jízdu na sněžném skútru. Zajímavé je, že zimní sezóna u nás nekončí s nástupem léta. V Chibinách je možné normálně potkat lyžaře i v červnu. Lovozerskije tundry jsou známé svou záhadností. Podle legend se přímo zde nacházela mýtická civilizace Hyperborea. Jezero Sejdjavr je považováno za posvátné místo. Jestli se budete nacházet v centru Kolského poloostrova, můžete navštívit vesnici Krasnoščelje. V její blízkosti se nachází záhadné místo zvané Čalmy-Varre. Je to místo, kde můžete vidět dávné skalní malby starověkých Sámů – původních národů severu.

Murmanská oblast hory Chibiny Grigorij Ilin

Když se člověk rozhodne, že chce navštívit město Murmansk a okolí, jaký je pro návštěvu nejvhodnější měsíc, když by plánoval pěší treky po Chibinských horách a také návštěvu dalších zajímavých míst v okolí? Jak je to u vás v létě s dešťovými přeháňkami?

Léto je u nás velmi krátké a chladné. Nejvhodnější měsíc pro cestu na Kolský poloostrov je od července až do poloviny srpna. Koncem srpna v Chibinách už může začít sněžit, jak tomu bylo v tomto roce. A v zimě je vhodné přijet od března do května, kdy už přibývá značně denního světla a už nejsou tak silné mrazy. V létě často prší, pro ty, kteří se chystají navštívit Kolský poloostrov v létě, doporučuji přibalit pláštěnku a teplé oblečení, neboť na pobřeží Barentsova moře jsou často silné a chladné větry. Kraj je u nás drsný, ale zato velmi krásný a svérázný.

zima v murmanské oblasti

 Jaké máš cestovatelské plány na rok 2017? Co se ti líbí více – pobyt v přírodě, nebo život ve městech?

Ano, cestovatelské plány mám. Chystám se vydat na velkou cestu po Rusku a Mongolsku. Přitom navštívím Altaj s pochodem k Akemskému jezeru. Potom plánuji vydat se směrem po Čujské hlavní silnici směrem do Mongolska a přejet zemi stepí a pouští ze západu na východ až do Ulan-Ude, odtud k jezeru Bajkal už je to jen kousek! Plánuji se zdržet týden na ostrově Olchon a vrátit se zpět domů letecky z města Irkutsk. Na toto všechno mám 52 dní dovolené. Mně se líbí cestovat jak divokou přírodou, tak i poznávat pro mě nové města. Rád se seznamuji s novými zajímavými lidmi, a právě proto plánuji tuto cestu absolvovat autostopem. Myslím, že tato varianta cestování je nejvíce obohacující z hlediska nových seznámení s lidmi a s historií nových míst. Lidé vypráví o místech, kde dlouhodobě žijí – je to zajímavější než nějaký tištěný průvodce nebo článek z internetu. To je můj názor (:

Murmanská oblast cesta Grigorij Ilin

Viděl jsem na internetu, žes podnikl cestu kolem Kolského poloostrova. Když by lidé chtěli také realizovat cestu kolem poloostrova, jakou krajinu mohou čekat? Co je zajímavého na této cestě a jak je to s dopravní dostupností kolem ostrova?

V tomto létě jsem podnikl cestu kolem Kolského poloostrova. Samozřejmě velkou část cesty jsme projeli na motorové lodi. Vypluli jsme z Murmanska a vylodili se v obci Čavaňga. Naše pěší trasa podél pobřeží Bílého moře byla dlouhá celkem 67 kilometrů. Tato vzdálenost byla zapříčiněna časem, neboť jsem mohl být pryč jen týden. Byla to pro mě velmi zajímavá zkušenost. Ta část poloostrova, po které jsem cestoval, je velmi těžko dostupná, nejsou tam prakticky žádné cesty. Navštívit tato místa je možné jen na motorové lodi, a to maximálně třikrát za rok. Loď pluje po této trase v létě – v červnu, červenci a srpnu. Ještě sice existuje varianta letět vrtulníkem, ale lety nejsou tak časté a sehnat lístek je obtížné. Pro místní obyvatele, kteří žijí v přímořských vesničkách v těchto krajích je to jediná šance, jak být v kontaktu s civilizací. Proto je pro turisty těžké získat lístek na let vrtulníkem, neboť se musí předem domlouvat, zda mají nějaká volná místa, ale ta zpravidla již nejsou. Ještě je jedna možnost, a to navštívit tato místa na kole. V době naší cesty jsme se setkali s cyklocestovateli z Moskvy, kteří měli pro tento typ trasy upravená kola. Pokud nechcete brát v úvahu vrtulník a loď, tak lze dojet autem do obce Kuzomeň. Zde budete muset požádat místní obyvatele o přepravu lodí přes řeku Varzuga (široká řeka, most není) a vyrazit na cestu pěšky, na kole nebo motocyklu. Vsadím se, že zažijete hodně pozitivních emocí. Každý den uvidíte změnu terénu. Je to skutečná poušť, hustý les a nekonečné tundra. V těchto místech nejsou prakticky žádní lidé, i když je na cestě celá řada přímořských vesniček, lidé zde skoro žádní nejsou. Z tohoto důvodu je většina domů prázdných.

Murmanská oblast pobřeží Grigorij Ilin

Můžeš doporučit turistům, kde se lze v Murmansku ubytovat, když by odtud chtěli podnikat výlety po okolních místech?

V Murmasnku je hodně ubytovacích zařízeních, ale jsou hodně drahé. Můžu doporučit hotel Murmansk Discovery – http://www.booking.com/hotel/ru/murmansk-discovery-center.ru.html mimo ubytovací služby nabízí hotel také aktivní odpočinek – jízda na sobím spřežení a výlety po zajímavostech Murmanské oblasti. U nás máme hodně pohostinné a aktivní couchsurfery. Mnozí z nich jsou mými přáteli. Velmi často přijímají hosty z jiných států, provází je po městě a organizují například výlety k pobřeží apod. Takže kdo chce přijet do Murmanska a využít přitom Couchsurfing, tak určitě snadno bez problémů najde ubytování a zajímavá seznámení. Ještě nemůžu zapomenout zmínit novou kavárnu Startup coffe Murmansk, která se nedávno otevřela na ulici Lenina 67. Tam často odpočívají cestovatelé. Na stěně visí mapa světa, kde každý, kdo chce, muže zapíchnout vlaječku do místa, odkud přijel. No i zde se vždycky najdou lidé, kteří se budou chtít s vámi seznámit a případně vám s něčím pomoct poradit, kam jet, kde co vidět apod.

Ty jsi v nedávné době navštívil Českou republiku, co se Ti zde nejvíce zalíbilo?

Ó Česko! Ano, velmi se mi zde zalíbilo! Jenom je škoda, že jsem měl málo času. Byl jsem v Praze, Českém Krumlově a v Českých Budějovicích. Každé město se mi zalíbilo svým osobitým způsobem! Nejvíce vzpomínám na Budějovice, tam jsem pobýval dva týdny. Po Česku se mi dále nepodařilo cestovat. Velmi se mi zalíbila česká kuchyně, samozřejmě nemůžu neříct české pivo! V Rusku takovým způsobem nikde vařit pivo neumí a nikdy se to nenaučí tak jako u vás (:. Ještě jednou se určitě chci do Česka podívat. Chtěl bych přijet o Vánocích.

Český Krumlov

Město Murmansk je velkým přístavním městem. Je možné na lodi jet na výlety po okolních místech? Jak je to například s cestou do země France Josefa nebo s cestou na severní pól?

Město Murmansk se rovná přístav, ano je to tak. Přístav je ale obchodní a pasažérské převozy zde k dispozici nejsou. Jen motorová loď „Klaudie Jelanskaja“, která jezdí kolem Kolského poloostrova třikrát za rok. Ještě je ledoborec „Jamal“ a „50 let pobědy“, který občas vozí turisty na severní pól, ale tento zážitek stojí astronomické peníze. Nejlevnější kajuta stojí 28000 $. Ještě jsou tady soukromé osoby s loděmi i jachtami, které používají obyčejně rybáři. Cena je sice podle dohody, ale pro cizince turisty jsou ceny většinou vysoké. Oni si myslí, že když jste cizinec, tak to znamená, že jste bohatí!

 Město Murmansk, jak už jsme psali výše, leží za severním polárním kruhem. Zde není typický den s nocí tak jako v České republice. To znamená jiný životní styl lidí, kteří tam žijí. Jakému sportu se lze u vás věnovat v létě v zimě? Co nabízí dálný sever Ruska lidem, kteří žijí aktivním životním stylem?

Žádný zvláštní životní styl v Murmasnku není. Zvykáte si na dlouhé noci v zimě a slunce, které svítí v létě celý den. Známý ruský básník bard Jurij Vizbor po pobytu v Murmansku řekl, že lidé, kteří během polární noci každé ráno vstávají a jdou do práce, jsou hrdinové! Jestli jste se ale zde narodili a žijete v Murmansku, tak k tomu všemu nemusíte přivykat. Pro lidi, kteří žijí aktivním životním stylem, je zde plavecký bazén, akvapark. Dále dva stadiony, ze kterých se v zimě stává kluziště pod otevřeným nebem. Dále je zde ještě kluziště s umělým ledem. Ve sportovním komplexu v Dolině Ujuta jsou lyžařské tratě s umělým osvětlením. V Murmansku fungují dvě lyžařské sjezdovky s dobrou rozvinutou infrastrukturou, půjčovna lyží, snowboardů, sauny, restaurace odpočinkové altány apod.

Murmanská oblast hory Grigorij Ilin

 Co se ti nejvíce líbí na cestování? Proč cestuješ?

Cestování pro mě znamená rozvoj jak ve fyzické rovině, tak i v duševní. Poznáváš nebo děláš něco nového pro sebe, máš neuvěřitelný pocit štěstí a svobody. Je těžké odpovědět na takovou otázku, každý má své osobní důvody, proč cestuje. (:

Míšo, děkuji ti za rozhovor.

Michail Trofimenko

Michail Trofimenko se narodil na Dálném severu Ruska ve městě Murmansk. Je ředitelem menší knihovny v Murmansku, organizátorem turistických akcí, cestovatelských přednášek, workshopů, hudebních koncertů a různých setkání se zajímavými lidmi. Rád cestuje, jak už po rodné murmanské oblasti, tak i po dalších zajímavých místech v Rusku i mimo něj.

Fotograf Grigorij Ilin: https://vk.com/gr_ilyin

2 thoughts on “Co může nabídnout turistům Dálný sever Ruska? Rozhovor s Michailem Trofimenkem

    1. Martin Štverák Post author

      Dobrý den,

      ano mělo by stačit. K turistickému vízu si však také musíte obstarat pozvání, což Vám také na stránkách nabízejí.

      S pozdravem
      Martin Štverák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..