Martin Štverák

Od Volgogradu přes Čečnu a Dagestán pohledem Jiřího Šika a Jana Hanuše

Groznýj - Čečensko

Dobrý den pane Šiku a pane Hanuši, můžete v krátkosti popsat itinerář vaší cesty?

Dobrý den, trasa byla naplánována jako okruh jižní částí Ruské federace. Konkrétně pak letecky do Volgogradu a posléze vlakem do Astrachaně a Grozného, ze kterého jsme se poté vydali maršrutkou do Machačkaly v sousedním Dagestánu. Zpáteční cestu do Volgogradu jsme pak absolvovali autobusem.

Tato cesta byla vaší první návštěvou Ruské federace?

Ano, jednalo se o naši první návštěvu Ruské federace, a bude-li to možné, snad se nám to někdy v budoucnu zase podaří zopakovat.

Ze zákona o pohybu cizinců po území Ruské federace je povinnost cizince registrovat se na místním příslušném úřadě v místě, kde se budete zdržovat. Řešili jste během vaší cesty registraci na imigračním úřadě, nebo vás registrovalo ubytovací zařízení, které tuto povinnost musí řešit za vás? Hodně cestovatelů, kteří se pohybují různě po území Ruska, často udělá jednu registraci a dále se pak už neregistrují, jak jste to řešili vy?

Registraci za nás zajišťovaly pouze hotely. Náš itinerář nám nedovoloval být na jednom místě déle než tři dny.

Pro získání víza do Ruské federace je zapotřebí pozvání, měli jste jej vyřízené přes cestovní agenturu s místy uvedenými, kde se budete nacházet? Nebo bylo pozvání jen z místa, kde sídlí společnost, která vám pozvání poskytla?

Ohledně získání víza jsme se obrátili na specializovanou agenturu v Praze, která všechny náležitosti zajistila za nás. Vše bylo velmi rychlé a bezproblémové. V podstatě to byla formalita. Pozvání tedy zajistila tato agentura, přičemž po nás chtěla jen místa, kde se budeme nacházet.

Jakým jazykem jste se domlouvali s místními lidmi, mluvíte rusky?

Komunikaci jsme řešili pomocí slovníku. V zásadě postačovala základní ruská slovíčka, občas i anglická…

Které dopravní prostředky jste během cesty využívali?

Využívali jsme lůžkový vlak, což byl velmi příjemný zážitek, poté maršrutky a autobus. U toho vlaku bych ještě zmínil zajímavost, a to že hlavně vlaky na jih (Dagestán atd.) jsou běžně využívány také armádou. Náš vlak byl rozdělen na část vojenskou a civilní. V době naší návštěvy se na jihu Ruské federace konalo velké vojenské cvičení, takže armádní přesuny byly asi častější než obvykle.

Když jsem řekl v Rusku, že jedu do Čečenska, tak většina lidí nechápala, proč tam vůbec jet, a sami mě od cesty odrazovali. S jakým přístupem jste se setkali vy?

V našem případě se nad tím nikdo nepozastavoval. Jen v agentuře se divili, proč neletíme do Grozného přímo, když tam mají jedno z nejmodernějších letišť v Evropě.

Jak se k vám chovali lidé, se kterými jste se setkali jak už v Dagestánu nebo i v Čečensku?

Naše návštěva v Grozném byla do značné míry ovlivněna oslavou 198. výročí založení města, k čemuž se ještě přidal svátek učitelů a mládeže. Ulice byly plné lidí, všude se konaly koncerty atd. V podstatě jsme se mezi tamními návštěvníky ztratili.

198. výročí Čečenska

Umím si představit, jak město tímto výročím žilo. Můžete trochu přiblížit, jak oslavy probíhaly?

Bylo to opravdu velkolepé, jak už jsem zmínil, všude na ulicích koncerty, různá vystoupení umělců z Azerbajdžánu a dalších zemí v regionu, balonová show, závody horských kol a hlavně všude nekonečné davy hlavně mladých lidí.

198. výročí Čečenska

Zažili jste na jihu Ruska nějaké kontroly ze strany policie?

Přímo v Grozném jsme během oslav zažili snad největší bezpečnostní opatření v našem životě. Bezpečnostní rámy, ostřelovači na střechách, všude vojenská technika. Tamní bezpečnostní složky jsou opravdoví profesionálové. Opatření nijak nenarušovala průběh oslav.

Jaké jídlo jste vyzkoušeli z kavkazské kuchyně?

Bohužel jsme toho moc neochutnali. Během naši návštěvy jsme se stravovali hlavně na ulici. Ochutnali jsme tam různé placky se zeleninou, masem nebo tvarohem, kterým se tam říká šarma, dále pak různé pelmeně a pirohy.

Měli jste nějaké obavy před cestou? Člověk se moc neubrání pocitu, když často slyší nebo čte o těch negativních zprávách ze Severního Kavkazu, jak to tam asi bude vypadat apod.

Obavy o bezpečnost jsme neměli. Naštěstí jsme se dostali k několika aktuálním cestopisům ze Severního Kavkazu včetně toho vašeho, za což vám musím ještě jednou moc poděkovat, a už z předchozích cest víme, že na informace, které šíří naše mainstreamová média, nelze bohužel brát moc zřetel.

Navštívili jste i horské oblasti v Dagestánu?

Bohužel ne, ale je potřeba v rámci objektivity zmínit, že v rámci Dagestánu ještě není tamní bezpečnostní situace tak dobrá jako v sousedním Čečensku. Takže horské oblasti Dagestánu by bylo lépe absolvovat zatím raději s průvodcem.

Město Groznyj je z většiny nově vystavené, co vás ve městě zaujalo konkrétně?

V zásadě všechno. Úžasná čistota, slušnost lidí, krásné parky, samozřejmě obří mešita Srdce Čečny atd.

Groznýj

Jaké počasí panovalo na jihu Ruska během vaší návštěvy?

Překvapivě teplo. Po většinu našeho říjnového pobytu bylo slunečné počasí na tričko, a v Machačkale jsme se dokonce s místními koupali v Kaspickém moři.

Které možnosti ubytování jste využívali? Byl problém s možnostmi k ubytování?

Ubytování bylo bezproblémové. Něco jsme měli rezervované přes internet, jiné jsme řešili na místě. Mohlo to být ale také ovlivněno tím, že jsme tam byli mimo hlavní sezonu.

Co Vás samotné nejvíce překvapilo během této cesty?

Bylo toho opravdu hodně. Ve všech čtyřech metropolích jsme byli svědky silného vztahu lidí k památkám. Fascinoval nás také tamní vztah lidí k víře, která tam zažívá pozoruhodnou renesanci. Ať už se jedná o přeplněné kostely ve Volgogradu a Astrachani nebo o nově budované svatostánky islámu v Čečensku a Dagestánu. I přes náboženské rozdíly tam ale značně roste hrdost lidí na společnou zemi, což je velmi inspirativní.

Srdce Čečny

Děkuji Vám pánové za rozhovor.

Jiří Šik a Jan Hanuš během své návštěvy Ruska navštívil Volgograd, Astrachaň, Grozný a Machačkalu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..