Martin Štverák

Rozhovor s Draganem Jovanovem o výživě a fytoterapii

rozhovor s Draganem Jovanovem o výživě a fytoterapii

martinstverak.cz obloukDragane, mohl bys v krátkosti popsat čtenářům co pro tebe znamená fytoterapie a  výživa člověka?

Fytomedicína je věda, ve které se studují léčivé vlastnosti rostlin. Představuje metodu léčení a odvrácení nemocí a chorob s využitím celých částí léčivých bylin nebo jen jejích částí: kořen, list, květ atd. Ve formě čajů, tinktur, éterického oleje i extraktu. Současná fytomedicína není alternativní medicína, je jen díl vědecké medicíny a je základem pro prevenci a pomoc na odvrácení a léčení různých nemocí, které napadají organismus. Když se léčíte fytomedicínou, bylinnými preparáty, je potřeba být trpělivý, léčení postupuje pomalu, ale efektivně. Co dlouho trvá zvyšuje dlouhodobou odolnost organismu a je trvalé, naopak co rychle působí, také rychle skončí. 

Léčivé bylinky můžete používat na všechny zdravotní problémy, v závislosti od stádia a těžkostí nemocí. Jestli chcete dosáhnout efektu je potřeba je užívat pravidelně a kontinuálně. Užíváním léčivých bylin vnášíte do organismu nezbytné substance pro vaše zdraví: éterické oleje, vitamíny, přírodní antioxidanty, flavonoidy, minerály, enzymy atd. Dodáváte důležité segmenty do biologického systému člověka, posilujete obranný systém vašeho těla, posilujete metabolické procesy a zbavujete tělo škodlivin. Ve výsledku tedy nemáte deficit nejpotřebnějších živin.

lavender-1533167_1920 V září roku 2015 jsi byl vyhlášen nejmladším a nejlepším vědcem na Balkáně, na mezinárodním kongresu Jídlo budoucnosti, v Novém Sadu v Srbsku. Můžeš trochu přiblížit o co na kongresu šlo a čím jsi přispíval?

Téma mojí práce bylo: Antimicrobial activity of essential oils from medicinal plants Malva sylvestris, Pulmonaria officinalis, Achilea milefolium, Taraxacum officinale, Plantago major, Calendula officinalis and their use as adjuvant therapy in the treatment of certain lung diseases. To znamená: Ochrana plic léčivými bylinami a jejich aktivita. V tomto roce je opět kongres, který se koná ve dnech 8. – 9. 10. 2016 v Novém Sadu. Tam budu vystupovat na téma:  „Jak můžeme zdravou výživou, bylinami zmírnit epileptické záchvaty“.  (Epilepsie EPP).

Zaznamenal jsem, že už jsi vydal řadu publikací a knih. Mohl bys vyjmenovat alespoň některé z nich?

Napsal jsem více jak 22 knih. Moje knihy jsou na tato témata: fytomedicína, fytoterapie, výživa, aromaterapie, léčivé byliny, životní prostředí, zemědělství, Phyto-aroma Reiki, byliny pro domácí zvířata, encyklopedie pro léčbu jakékoli nemoci 21. století, atlas lékařských bylin, fytomedicína v zubním lékařství, ekologie, ochrana vod a vodního hospodářství, agrobyznys, zemědělská ekonomika, zemědělská politika, mezinárodní zemědělská politika apod.

Dragan Jovanov při autogramiádě knihy

Mezi tvými klienty jsou i lidé, kteří bojují s rakovinou. Je i v tomto boji výživa, a fytoterapie účinná?

Ano! Fytomedicína v kombinaci se zdravými potravinami je nejlepší přírodní bojovník proti nejzávažnější nemoci 21. století. Dosud se na mne obrátilo přes 15 tis. lidí s žádosti o radu na její vyléčení.

Čím to je, že lidé více věří práškům, různým pilulkám než v sílu, která se ukrývá v průmyslově nezpracovaných potravinách a bylinách?

Dnes lidé žijí rychlým životním tempem, je pro ně lehčí užívat pilulky nebo tabletky, než aby pili bylinky. Říkám to i svým pacientům, musíte užívat bylinky preventivně, aby nedošlo k velkým zdravotním problémům. Jakmile však dojde k problémům – užívají cokoliv. Tabletky a pilulky mají pozitivní i negativní efekt pro zdraví, jeden problém se vyléčí, ale jsou postiženy játra. U bylinek k tomu ovšem nedochází, protože z nich máte jen samé pozitivní výsledky, nic neškodí vašemu organismu.

U nás v České republice se už běžně vyučují na základních školách základy zdravého stravování a zároveň i zdravý životní styl. Je i tento předmět vyučován u vás na Balkáně? Máš i ty na starosti nějakou vzdělávací činnost pro nejmenší školáky?

U nás na Balkáně se také učí a radí dětem ohledně zdravé výživy, bylinek i zdravého životního stylu. V poslední době mají žáci již velké povědomí o této problematice. Já osobně jsem velký iniciátor tohoto a přednáším u nás na všech základních a středních školách. Předávám vědomosti, jak se zdravě stravovat, co je zdravá/nezdravá strava. A také kladu důraz na to, aby žáci pili bylinky.

Dragan Jovanov vzdělávání dětí zdravému životnímu stylu

Mnoho dětí u nás na základních školách běžně konzumuje ke svačinám chipsy, různé oplatky a dokonce i energetické nápoje typu Shock, Redbull apod. Lze i tento nevhodný trend vidět u vás V Makedonii? Co to znamená pro lidský organismus dítěte?

To je opravdu špatný trend. Já věnuji hodně úsilí tomu, aby se to změnilo. Tyto nevhodné potraviny nabourávají imunitní systém, jsou špatné pro srdce, hormony i psychiku. Kompletně jsou v každém případě špatné pro organismus.

Používá se fytoterapie i u dětí? A jaké jsou případně nejčastější problémy, se kterými se na tebe rodiče dětí obracejí?

Nejčastěji rodiče hledají radu na téma: astma, diabetes, snížení hmotnosti, záněty dutin, nachlazení, pupínky na tváři i těle aj.

Žijeme v informačním věku, máme k dispozici mnoho zdrojů, díky kterým můžeme čerpat informace ohledně zdraví člověka. Nikdy nebylo tak snadné zjistit informace z různých koutů světa tak, jako je tomu dnes. Často narážíme na protichůdná tvrzení – jeden odborník tvrdí to a druhý zase něco jiného. Připadá ti také, že odborná společnost není v otázkách výživy člověka zcela jednotná?

I já to říkám, nemůžete věřit všemu co píší na webech nějaké skupiny lidí. Já doporučuji číst stránky od akademiků, vědců, doktorů, fytoterapeutů, kde jsou přesné a použitelné informace. Dnes je všechno komerce, obchod a je potřeba si dávat velký pozor. Není všechno tak, jak se píše na internetu.

Poslední otázka na závěr. Co vidíš dnes jako největší hrozbu pro lidské zdraví?

Velký stres a rychlý nezdravý životní styl, to je největší zabiják lidského zdraví.

Děkuji ti Dragane za rozhovor.

Článek v originále: http://www.martinstverak.cz/intervju-sa-draganom-jovanov-o-ishrane-i-fytoterapiji

LINKA6K

Dragan Jovanov v televizním pořadu

 

Dragan Jovanov se narodil 29. 9. 1986, ve Skopje v Makedonii. Organizoval a účastnil se mnoha prestižních seminářů, mezinárodních konferencí, oficiálních setkání v mnoha oblastech týkajících se zdravé výživy, vědy a sportu. Je držitel mnoha diplomů, certifikátů, ocenění, medailí za své národní a mezinárodní úspěchy. Je autorem mnoha mezinárodních studií v oblasti fytomedicíny a je velmi známá osoba ve své specializované oblasti.

Jeho články jsou zveřejňovány v domácích i mezinárodních časopisech, věstnicích a na portálech. Je autorem dvou univerzitních učebnic, jedné encyklopedie, dvou atlasů, jedné příručky a 14 knih v oblasti léčivých bylin, nutricionismu, sportu a sportovních aktivit. Tyto knihy Dr. Dragana Jovanova jsou prodávány na domácích a mezinárodních trzích. Je hodně zván jako čestný host na renomované mezinárodní konference týkající se zdravotního životního stylu.

Dragan Jovanov se aktivně účastní mezinárodních prací na kongresech a konferencí v oblasti fytologie, fytoterapie, ekologie, zemědělství, mikrobiologie a jídla. Účastnil se mnoha kongresů a sympózií farmacie a balkánských sympozií ohledně homeopatie. Každý expert je klasifikován jako úspěšný, když svoje znalosti používá pro dobro lidí, tak aby se přeneslo na budoucí generaci, tak aby to bylo ku prospěchu všech. Dragan je jeden z mladých úspěšných odborníků ve své oblasti v Evropě. Byl oceněn v roce 2015 jako nejlepší mladý vědec na mezinárodní úrovni.

Dragan Jovanov na sociálních sítích

Osobní facebooková stránka
https://www.facebook.com/djovanov24
Dragan Jovanov, Ekolog, Biotechnolog, Fitolog, Fitoterapeut, Nutricionist
https://www.facebook.com/groups/nacionalenjdoctor.com.mk/
Alternativní medicína
https://www.facebook.com/nacionalenjdoctor.com.mk/
Přírodní doktor
https://www.facebook.com/National-Jdoctor-1402403350043100/
Charitativní akce nejpotřebnějším
https://www.facebook.com/Fondacija-Jovanova-Danoila-1446627648921508/
Dragan Jovanov na Facebooku
https://www.facebook.com/Dragan-Jovanov-403504133157309/
Macedonians in Perth
https://www.facebook.com/Makedoncite-Vo-Pert-Macedonians-in-Perth-506023739425620/
Současná makedonská fytomedicína
https://www.facebook.com/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0-159192547849107/
Fytoaroma – REIKI
https://www.facebook.com/Fitoaroma-REIKI-289980564696690/
Fytoterapie
https://www.facebook.com/Phytotherapy-%D0%A4%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%98%D0%B0-1598764033749365/?fref=ts
Fytomedicína
https://www.facebook.com/groups/312801452386269/?fref=ts
Dragan Jovanov na Google +
https://plus.google.com/u/0/113104891823927513641/posts
Dragan Jovanov na Linkedin
https://www.linkedin.com/nhome/updates?activity=6183546552783499264&goback=&trk=hb_ntf_LIKED_YOUR_RICH_MEDIA_UPDATE

Případné dotazy můžete zanechat v komentáři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..