Martin Štverák

5 míst, které vám odkryjí kousek západní Ukrajiny

5 míst, které vám odkryjí kousek západní Ukrajinymartinstverak.cz obloukMáte mezi svými cestovatelskými plány zahrnutou Ukrajinu? V tomto článku vám ukážu pár míst, která by neměla chybět ve vašem itineráři. Ukrajina je svou rozlohou přibližně 7x větší jak Česká republika. A určitě to nejsou jen rozlehlé, zemědělsky využívané roviny. Pro tento článek jsem vybral 5 míst k navštívení, které se nacházejí na západní Ukrajině. Seznam je seřazen podle geografického rozmístění, a to ve směru ze severu na jih. Variant čím cestovat po Ukrajině je více a každá má své kouzlo. Záleží na vašich časových a finančních možnostech. Mimo těchto 5 zajímavostí určitě zažijete mnoho pozoruhodných okamžiků už jen samotnými přesuny mezi jednotlivými místy.

MAPA 5 míst, které vám odkryjí kousek západní Ukrajiny

LINKA6K

1. Šacký národní park

Šacký národní park se nachází na severozápadě Ukrajiny. Je ohraničen ze severu běloruskou hranicí a ze západu polskou. Byl založen v roce 1983 a dnes čítá přibližně 23 jezer. Z toho největší se nazývá jezero Sviťaz. Svojí rozlohou zaujímá druhé místo ve velikosti přírodně vytvořených vodních ploch na Ukrajině. Tato oblast patří mezi vyhledávané lokality mezi Bělorusy a bohatšími Ukrajinci. Jezero Sviťaz je vzdáleno od polského hraničního přechodu přibližně 55 km. Hranice leží na trase Dorohusk-Jagodin. U jezer se nachází mnoho možností ubytování a také je k dispozici ke konzumaci bohatá nabídka místních ryb.
Pro získání více praktických informací přejděte na odkaz příslušných stránek:
http://www.shackie-ozera.com.ua/
(pokud používáte prohlížeč Google Chrome, můžete si stránky nechat přeložit)

Jak jsem prožil návštěvu Šackého národního parku se dočtete v tomto příspěvku: http://www.martinstverak.cz/jedeme-na-ukrajinu-1-dil/

Šacký národní přírodní park

LINKA6K

2. Počajiv

Město je hlavně zajímavé svým duchovním významem. V Počajivu se totiž nachází po kyjevskopečerské lávře druhá nejvýznamnější lávra na Ukrajině. Jedná se o jeskynní pravoslavný monastýr zasvěcený nanebevzetí bohorodičky. Počajivská lávra patří mezi silné symboly duchovní víry na Ukrajině. První zmínka pochází ze 16. století. Vstoupit do klášterního komplexu můžete jen v předepsaném oblečení. V interiérech je zakázáno pořizování fotografií a videozáznamů. Většina návštěvníků lávry zde přijíždí za duchovními účely.

Oficiální stránka počajivské lávry:
http://www.pochaev.org.ua/

Počajiv

LINKA6K

3. Lvov

Město Lvov se nachází přibližně 70 km od polského hraničního přechodu. Lvov patří k centru kultury a ekonomiky západní Ukrajiny. Založil jej kněz Danilo Galicki ve 13. století. Historické centrum dnešního Lvova je zahrnuto na seznamu světového dědictví UNESCO. Architektonický ráz mnoha budov v centru byl stvořen za doby Rakouského císařství, a to městu dalo středoevropský ráz. Z možností, co vše můžete navštívit, mne napadají například různé pamětihodnosti, park „Vysokij zamok“, historické centrum, různé kavárny, pivnice, aquapark apod. Objevovat Lvov můžete i skrze chutě například na místním tržišti, v mnoha tradičních restauracích, v pivovaru, v pražírně kávy atd.
Inspirovat se můžete na uvedené stránce:
http://blogtravel.by/chto-posmotret-kuda-sxodit-vo-lvove-za-2-3-dva-tri-dnya-marshruty/

nebo na oficiálních stránkách města Lvov:
http://www.lviv.ua/

Co jsem vše zažil ve Lvově, se můžete dočíst na přiložené stránce: http://www.martinstverak.cz/stopem-do-kouzelneho-lvova/

Lvov

LINKA6K

4. Kamenec-Podolský

Své místo mezi zajímavostmi západní Ukrajiny si zaslouží i město Kamenec-Podolský. Mnoho místních vám toto místo vřele doporučí k návštěvě. Nachází se přibližně 270 km od města Lvov jihovýchodním směrem. Město má unikátní polohu, v hlubokém kaňonu protéká řeka Smotrič, která obeplouvá kolem skalistého poloostrova. Na skalním mysu je postavena kamenná pevnost, která je dominantou a hlavní turistickou atrakcí tohoto města.

Bližší informace naleznete na oficiálních stránkách města Kamenec-Podolský:
http://kam-pod.gov.ua/#

Kamenec-Podolský

LINKA6K

5. Hoverla – nejvyšší hora Ukrajiny

Ten, kdo má rád kopce, určitě rád zavítá do Karpatského národního přírodního parku. Jinde na Ukrajině podobně vysoké hory jako zde nenaleznete. Nachází se tu také nejvyšší hora Ukrajiny Hoverla, vysoká 2061 m nad. m. Zajímavostí může být fakt, že v letech 1918–1938 se Hoverla nacházela na hranici Československa a Polska.

Oficiální stránky Karpatského národního přírodního parku:
http://cnnp.if.ua/
http://carpathian.land/carpathianpark

Jak probíhala má první návštěva Karpatského národního přírodního parku se můžete dočíst na odkazované stránce:
http://www.martinstverak.cz/poprve-na-ukrajinu-1-dil/

Hoverla

Linka6 rovná s adresou1

Rád zodpovím případné dotazy k článku a k cestování po Ukrajině. Zanechat je můžete v komentáři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..