Martin Štverák

Jak na cestu: Moskva – transsibiřská magistrála – jezero Bajkal

Moskva – transsibiřská magistrála – jezero Bajkal

martinstverak.cz oblouk

Možná také znáte tyto pocity, když cestujete do nových míst, vydáváte se do neznáma, máte obavy, cítíte nejistotu, zároveň vás ale žene touha za dobrodružstvím, objevováním, poznáním jak už sebe, tak i okolí. Máme rádi jistotu, ona nás v naší mysli tak trochu chrání od rizika, kterému se nechceme nechat vystavit. Jenže s jistotou také něco ztrácíme… Ale na druhé straně pokud se pohybujete v oblastech vámi nepoznaných, učíte se novým věcem nebo třeba cestujete do nových míst, zažíváme při tom úplně jiné pocity…

mapa transsibiřské magistrály Moskva – Irkutsk

Seskupení těchto tří zážitků může být vaším prvním stupněm v objevování ruských reálií. Rusko není jen země s chrámem s barevnými věžičkami a prezidentem Putinem. Míst, která stojí za to navštívit, a činností, co dělat v Rusku, je mnoho a paleta zážitků je opravdu dosti pestrá tak jako barevné provedení již zmíněného chrámu Vasila Blaženého v Moskvě. Mnoha lidem u nás není většina zajímavostí odhalena. K prvotnímu seznámení může proto dobře posloužit varianta cesty Moskva – transsibiřská magistrála – jezero Bajkal. Níže jsem dal dohromady manuál na cestu, který vám může trochu ulehčit vaše dobrodružství.

Moskva

MoskvaMoskva není jen hlavním městem, ale je také finančním a kulturním centrem Ruska. Mnoho zdejších památek je zařazeno do seznamu světového dědictví UNESCO. Založení Moskvy se datuje do první poloviny 12. století. Prvně zde stál zemědělský dvorec bojara Štěpána Kučky. Dvorec byl začleněn do knížecího vlastnictví a na místě dnešního Kremlu byla vybudovaná obranná pevnost. Na místě se také křížily důležité obchodní trasy a to mu předurčilo ráz důležitého ekonomického místa. Jak říkají sami Rusové: „Rusko je obrovská země, ale všechny peníze leží v Moskvě“. Oficiálně zde dnes žije přibližně 13 miliónu lidí. Další nezanedbatelné množství lidí je v Moskvě nelegálně. Moskva patří mezi turisty k hojně navštěvovaným destinacím. V roce 2015 navštívilo Moskvu necelých 17 miliónů turistů.

Transsibiřská magistrála

Transsibiřská magistrála

Jízda po transsibiřské magistrále není pro Rusy takovým zážitkem jako pro cestovatele, kteří přijeli se svézt po nejdelší železnici na světě. Délka trati z Moskvy do Vladivostoku je necelých 9300 km. Cestující překročí sedm časových pásem a přejedou přes evropskou část Ruska, Ural, Sibiř a Dálný východ. Její stavba byla slavnostně započata samotným císařem už v roce 1891. Hlavním cílem stavby bylo dopravně propojit území na Sibiři a na Dálném východě. Doba, za kterou vlak urazí 9300 km z Moskvy až do Vladivostoku, trvá průměrně 6 dní a 11 hodin v závislosti na daném vlaku. Město Irkutsk se nachází přibližně 70 km od jezera Bajkal a je od Moskvy po železniční trati vzdálené 5130 km. Průměrná doba na cestě je 3 dny 11 hodin, taktéž v závislosti na daném vlaku.

Jezero Bajkal

jezero Bajkal

O jezeře panuje mnoho legend. Mezi nejznámějšími patří ta, která pochází z burjatského národa. Vypráví o původu názvu jezera Bajkal, v burjatštině „Bajgal“. Tento název vznikl při zdejším zemětřesení. Mnoho pramenů vypráví o tom, jakoby se země roztrhla a z trhliny vyšel oheň, který začal pohlcovat vše okolo. Lidé začali prosit bohy, ať zastaví oheň. Jejich prosby však nebyly vyslyšeny. V zoufalství začali opakovat jen dvě slova „Bai gal“! V překladu to znamená „Oheň zastav se“. V tom momentě se stal zázrak. Oheň opravdu začal uhasínat a v místě, kde on vypukl, se objevila ohromná jáma, která se postupně začala plnit krystalově čistou vodou.

Jezero Bajkal patří mezi nejhlubší jezera na světě. Přibližná hloubka činí 1637 metrů. Na délku naměříme 636 km a největší šířka je 81 km. Do jezera přitéká 336 vodních toků a z toho polovinu objemu vody tvoří řeka Selenga. Z jezera vytéká jedna řeka – Angara. Objem vody v Bajkalu tvoří přibližně 20 % světových zásob a 90 % ruských zásob sladké vody.

Linka6 rovná s adresou1Start Jak na cestu Moskva – transsibiřská magistrála – jezero BajkalVaše dobrodružství právě začíná!

Ještě než odjedete, budete muset zařídit pár záležitostí, mezi které patří:

 • stanovení data vaší dovolené – výpravy

 • dovolená v zaměstnání

 • sestavení přibližného plánu cesty

 • stanovení přibližného rozpočtu na cestu

 • uzavření cestovního pojištění

 • vyřízení víza včetně pozvání do Ruské federace

 • koupě zpáteční letenky

 • koupě elektronické jízdenky na vlak

 • přeprava automobilů železniční dopravou v Ruské federaci

 • rezervace hostelů

 • kontrola aktivovaného roamingu pro celé Rusko

 • sepsat důležitá telefonní čísla, kontakty

 • kopie dokladů

 • směna peněz a karta od vašeho bankovního účtu

 • zkontrolovat cestovní lékárničku

 • připravit vybavení, věci na cestu

 • očkování na cestu

 • vyřešit cestu na letiště

  LINKA6K

Stanovení data vaší dovolené – výpravy

stanovení data vaší dovolené – výpravy

V jakém ročním období chcete absolvovat tento výlet, záleží hlavně na vašich preferencích. Jezero Bajkal se dá i navštívit v zimním období, máte možnost vidět jezero pokryté ledem, sluneční třpyt odrážející se od krystalů ledu dodá tomuto pohledu své osobité kouzlo. Můžete si třeba zachytat ryby z vysekaných otvorů v ledu. Vzhledem k panujícím klimatickým podmínkám však bude vaše cesta o něco finančně náročnější než v létě, kde většinu času můžete přespávat pod stanem a také nebudete nuceni tahat s sebou tolik vybavení jako v zimě. Navíc s dopravním spojením to nebude tak jako v letní sezóně. Klimatické podmínky na jezeře Bajkal mají svůj osobitý charakter. V létě je na jezeře chladněji než v Irkutsku a v zimě opačně. Charakteristické je pro toto místo dlouhá zima. Jestli chcete podniknout pěší turistiku po okolních kopcích, koupat se v Bajkalu nebo třeba si zarybařit, vhodnější měsíce jsou červenec a srpen. Jediné dva teplé měsíce v roce. Také ale počítejte, že jde o hlavní sezónu, proto raději vše plánujte a zarezervujte s dostatečným předstihem. K pěší turistice může být vhodný také červen i září. Pro představu níže přidávám denní a noční teplotu zaznamenanou v srpnu v roce 2015. Okolí jezera Bajkal je rozsáhlé a také teploty se můžou na různých místech hodně lišit. Údaj je z jižní a střední oblasti jezera Bajkal. Denní teplota 16–21 °C a noční teplota 9–14 °C. Poslední týden v srpnu se už ochlazuje a noční teplota klesá na rozmezí 4–9 C°.

Dovolená v zaměstnání

Pokud jste zaměstnancem, tak budete muset nahlásit svou dovolenou. Přibližný počet dní na tuto cestu je také ovlivněn vašimi požadavky, co vše chcete vidět. Níže nabízím příklad časového harmonogramu na 20 dní.

1. den: balení a chystání k odjezdu
2. den: přesun na letiště, odlet do Moskvy, přílet v dopoledních nebo odpoledních hodinách, ubytování a zbytek času k prvotnímu seznámení s Moskvou
3. den: prohlídka Moskvy
4. den: prohlídka Moskvy a v nočních hodinách odjezd z Jaroslavského nádraží do Irkutsku
5. den: cesta vlakem
6. den: cesta vlakem
7. den: cesta vlakem
8. den: cesta vlakem a v odpoledních hodinách příjezd do města Irkutsk, ubytování
9. den: přesun k jezeru Bajkal
9. až 14. den: program v okolí jezera Bajkal
15. den: návrat na nádraží a odjezd ve večerních hodinách do Moskvy
16. den: cesta vlakem
17. den: cesta vlakem
18. den: cesta vlakem
19. den: cesta vlakem a příjezd do Moskvy v dopoledních hodinách, ubytování
20. den: přesun na letiště a odlet zpět do České republiky

Sestavení přibližného plánu cesty

sestavení přibližného plánu cesty

Vytvořte si přibližný seznam míst, která budete chtít v Moskvě navštívit. Záleží na vás, jestli budete chtít čas trávit návštěvou některých turistických atrakcí, procházením se ulicemi Moskvy nebo jinak dle vašeho vkusu. Pro inspiraci přikládám pár odkazů, kde naleznete spousty tipů co vidět a zažít v Moskvě.

http://tonkosti.ru/Достопримечательности_Москвы

http://a-a-ah.com/city/moscow

http://wikitravel.org/en/Moscow

Taktéž si přibližně naplánujte, jak budete chtít strávit čas u jezera Bajkal a v jeho okolí. Čím víc se předem připravíte, tím si cestu lépe užijete. Míst a činností, co navštívit a dělat, je mnoho, uvedu pár tipů. Ve vlaku si určitě dobře odpočinete, a tak může přijít vhod pěší turistika. Po břehu jezera Bajkal vás může provést zpracovaný průvodce na stránce pohora.cz. Trek začíná ve vesnici Listvjanka a končí vе vesnici Bolšoe Golustnoe.

http://www.pohora.cz/rusko/podel-brehu-jezera-bajkal-z-listvyanky-do-bolshoye-goloustnoe/

Také můžete využít služeb lodní dopravy a udělat si tak krásný výlet po hladině jezera.

http://www.irktrip.ru/raspisanie_teploxod_baikal/

Dalším zajímavým místem je ostrov Olchon, návštěvníci zde jezdí za jeho šamanskou historií a také za krásou zdejší krajiny. Na ostrově se nachází devět vesnic. Nejznámější přírodní památkou je Šamanský mys (мыс Бурхан). Nachází se v střední části severního pobřeží Olchona, poblíž vesnice Хужир.

Mnoho inspirace pro vaši cestu jsem nalezl na stránce Fanatbaikala.ru, kde je zpracovaný obsáhlý průvodce a mnoho dalších užitečných informací:

http://fanatbaikala.ru/putevoditel/

Stanovení přibližného rozpočtu

česká koruna

Hlavní položky cesty rozepíšu níže v příslušných částech textu. Ostatní bude záležet na vás samotných, jak moc si budete chtít během cesty dopřávat.

Uzavření cestovního pojištění

uzavření cestovního pojištění VZP

Cestovní pojištění musíte mít sjednáno již před podáním žádosti o Ruské vízum. Pro tuto variantu cesty budete potřebovat turistické cestovní pojištění pro celý svět nebo pro Rusko včetně jeho asijské části. Některé pojišťovny nabízejí i pojištění zavazadel, ale zde bych chtěl upozornit na důsledné prostudování podmínek dané pojišťovny. Hned zjistíte, za jakých podmínek lze tuto službu uplatnit. Na trhu je pár pojišťoven, které se specializují na cestovatele, kteří potřebují mít zajištěno i další krytí.

Příklad ceny

Cestovní pojištění od VZP, a.s
počet dní: 20
oblast: Rusko – Asie
účel cesty: turistika
věk: 30 let
cena: od 702 Kč

Vyřízení víza včetně pozvání do Ruské federace

vízum do Ruské federace

Občané České republiky potřebují pro vstup do Ruské federace platné vízum. Podat žádost o vízum můžete nejdříve 3 měsíce před plánovaným datem vaší návštěvy. Pro tento účel cesty budete potřebovat 30 denní turistické vízum s jedním vstupem. K žádosti o vízum budete také potřebovat pozvání od zvací osoby či organizace. Pokud si nechcete vše sami obstarávat, tak můžete využít služeb některých agentur, které za vás vízum včetně pozvání vyřídí. Já osobně mám zkušenosti s těmito dvěma:

Na stránkách mají jednoduchý objednávkový proces. Najdete tam všechny potřebné informace, které budete potřebovat k podání žádosti a k celému procesu vyřizování víz včetně informací o registraci v Rusku. Finální cenu budete znát už před samotným objednáním. A co je důležité, jsou vám k dispozici pro podporu a řešení vašich dotazů 24 hodin, 7x týdně.

Dobré zkušenosti mám i s touto agenturou. Nabízí také vyřízení víz i do dalších zemí.

Poznámka

Každý občan jiné národnosti než ruské, který vstoupí na území Ruské federace a je zde déle jak 7dní, musí být zaregistrován na migračním oddělení. Registruje Vás ubytovací zařízení, osoba, u které žijete, zvací osoba či organizace. Pro tuto variantu cesty by model mohl vypadat takto:

Při přihlášení v hostelu v Moskvě požadujte, ať Vás zaregistruje, a i když nebude chtít, tak na tom trvejte. Může tvrdit, že jste tam krátce, a nemusíte se proto registrovat. Obdržíte kontrolní ústřižek, který si uchováte pro případnou kontrolu a také ho budete odevzdávat při výjezdu z Ruské federace. Splníte si tím svou přihlašovací povinnost. Také si uchovejte jízdenky z Moskvy do Irkutsku a zpět. V oblasti Irkutska přespěte alespoň 1 noc v hostelu a taktéž chtějte, ať vás přihlásí. Teoreticky byste už registraci nepotřebovali, protože už vás zaregistrovali v Moskvě a v okolí Irkutska se nebudete zdržovat déle jak 7 dní. Ale pro jistotu je lepší mít i z těchto míst alespoň jednu registraci.

Váš konkrétní plán raději proberte i s cestovní agenturou, ta má k dispozici aktuální informace a také jak postupovat s registrací. Současně s žádostí o vízum vám může zajistit i pozvání z různých koutů Ruska. Někteří cestovatelé byli tázáni ze strany policie, proč se nacházejí na jiném místě než mají uvedeno v pozvání. Většina společností, která vystavují pozvání do Ruska mají totiž sídlo registrováno přímo v Moskvě. Proto raději vypište i pár měst do žádosti o pozvání.

Příklad ceny

CRC holding s.ro.
typ víza: turistické
doba platnosti víza 30 dní
počet vstupů: 1
doba zpracování (v pracovních dnech): 20
cena: 1987 Kč
cena pozvání: 372 Kč
cena celkem: vízum do Ruské federace včetně pozvání 2359 Kč

Pokud jste obdrželi vízum do Ruské federace, tak můžete pokračovat dále.

LINKA6K

Koupě zpáteční letenky

koupení zpáteční letenky studentagency.cz

Snadnou variantou jak se dopravit do Moskvy je letecká doprava. Podle ceny je nejvhodnější letět z Prahy nebo z Vídně. Kolem Moskvy se nacházejí tři mezinárodní letiště – Domodědovo, Šeremetěvo a Vnukovo. Ceny letenek s jedním přestupem začínají už od 4 000 Kč. Jsou často levnější než přímý let. Ze všech tří letišť je více variant jak se dopravit do centra Moskvy. U vybraného letu si vždy zkontrolujte maximální váhu odbavovaného zavazadla a také koupi letenky nenechávejte na poslední chvíli.

Zakoupit letenku můžete například přes www.studentagency.cz

Koupě elektronické jízdenky na vlak

koupení elektronické jízdenky na vlak poezd.ru

koupení elektronické jízdenky na vlak rzd.ru

Jízdenku na vlak, který jede po transsibiřské magistrále z Moskvy do Irkutsku, můžete zakoupit předem přes internet nebo až na místě. Pokud ale chcete být ve vlaku pohromadě, tak jízdenku kupte v dostatečném předstihu. Jízdenky lze většinou koupit už 45 dní před plánovaným odjezdem. V některých případech dokonce 60 dní předem. Na portále www.poezd.ru a na oficiálních stránkách ruských železnic http://rzd.ru/ můžete zakoupit jízdenky online. Pokud však budete chtít kupovat jízdenky až v Moskvě, zakoupíte je na Jaroslavském nádraží, ze kterého také vlak vyráží. Jestli ale chcete cestovat pospolu, tak bych tuto variantu nedoporučoval. V hlavní sezóně jsou lístky často rychle vyprodány. Také je ale běžné, že hodně lidí své jízdenky mění nebo ruší, tím pádem se naskytnou nějaká volná místa.
Tohle je však otázka náhody a při více lidech není moc šance. Platí to pro nejlevnější variantu, což je jízda „plackartným vagónem“. Při koupi jízdenky budete mít na výběr, v jakém oddílu budete cestovat. Nejlevnější a také nejzáživnějším může být již zmíněný „Plackartnyj oddíl“ neboli místenkový.

plackartaDalší možností je pak kupé a třída Lux. Ke každé je i varianta pro cestující se zvířaty. Plackartnyj neboli místenkový vůz vypadá přibližně takto. Na každém konci vozu se nachází toaleta, vedle toalety u vstupních dveří je pak kabina pro děžurnou neboli vedoucí tohoto vagonu, která jej má na starosti. Stará se například o kontrolu jízdenek, vydávání povlečení, úklid, případné řešení vašich stížností apod. Zbytek vagonu je pak rozdělen na devět průchozích částí, kde se v každé nachází šest lůžek. Při koupi jízdenek si pečlivě kontrolujte data příjezdů a odjezdů, přece se jen pohybujete v různých časových pásmech.

Cena jízdenky záleží na více faktorech – termínu, času odjezdu, typu vlaku, v jaké třídě budete cestovat a případně které lůžko si zakoupíte. Přesné ceny pro vybrané datum zjistíte na již zmíněných odkazech. U některých jízdenek také platí, že čím dřív ji koupíte, tím je cena nižší. Při koupi jízdenky na vlak přes internet je důležité, jestli na vámi požadovaný vlak je i možnost elektronické registrace. Jestli ano tak vám stačí přijít k vlaku jen s vytisknutou elektronickou jízdenkou a dokumentem, na který je jízdenka pořízena. Ve vašem případě to bude pas. Pokud během procesu neprojdete elektronickou registrací nebo na váš vlak není tato možnost, tak budete muset vaši elektronickou jízdenku ještě před odjezdem vyměnit na přepážce za klasickou tištěnou. Jízdenku lze i stornovat, ale je potřeba prostudování obchodních podmínek daných provozovatelů prodejních systémů. Pokud vyberete „Plackartnyj vůz“, cena za spodní lůžko je vyšší než cena za horní lůžko. Také krajní místa, která se nacházejí na koncích vagónu, jsou vystavena většímu hluku, průchodu lidí apod. Často někdo chodí na toaletu nebo si zakouřit do vyhrazeného prostoru, a tak vám budou pod nosem pořád křápat dveře a případně i ucítíte nepříjemný zápach.

Osobně bych proto nebral místa v koncových částech vagónu. Jestli vybrat spodní nebo horní lůžko záleží na vás a také počtu osob, kolik s vámi cestuje. Ten, kdo má horní lůžko, si své věci naskládá na polici pod stropem. Ten, kdo má spodní lůžko, má věci uložené v boxu pod svým lůžkem. U bočních lůžek v uličce je to tak, že chybí místo pro uložení věcí pod spodním lůžkem. Tím pádem oba dva cestující mají společný prostor pro věci na polici pod stropem. Taktéž myslete na to, že pokud máte spodní lůžko, tak si k vám i někdy přisedne ten, kdo spí nad vámi, stolek je totiž pro všechny. Nemusíte se ale bát, že by vám někdo seděl celý den na matraci. U bočních lůžek to funguje trochu složitěji. Ten, kdo spí na spodním lůžku, tak přes den nebo po domluvě složí své lůžko a vzniknou tak dvě sedadla se stolkem uprostřed. Když to shrnu – na horní lůžka vám nikdo nepoleze, ale máte méně prostoru pro pohyb. Můžete jen ležet. Naopak na spodním máte více prostoru, můžete sedět, častěji používat stolek a také nemusíte akrobaticky lézt do lůžka. Proto také horní místa nedoporučuji lidem s omezenou pohyblivostí.

Poznámka

Když jsem kupoval jízdenku v červnu z Moskvy do Irkutsku, tak jsem pokladní řekl, že chci i jízdenku na zpáteční cestu a ona odpověděla, že jízdenka není. Že mám jet a jak dorazím do Irkutsku, tak se mám hned zeptat na nádraží na jízdenku zpět. Tak to byl pro mě trochu risk. Tak jak jsem psal již výše, dostupnost jízdenek se často mění.

Příklad ceny

jednosměrná jízdenka Moskva – Irkutsk
počet dní před plánovaným odjezdem: 40 dní
vagón: „Plackartnyj“
lůžko: horní spodní
cena: 4137 rublů za osobu 5773 rublů za osobu

Přeprava automobilů železniční dopravou 

Uvažujete o přepravě automobilu, železniční dopravou v Rusku? Nebo přemýšlíte, jak přepravit automobil, či motocykl po Transsibiřské magistrále? Níže přikládám pár odkazů na přepravní společnosti, které tuto službu nabízejí.

Přibližný postup od společnosti ТитанТрансАвто
Zákazník přijede se svým vozidlem k nakládací plošině. Zde manažer přepravní firmy zkontroluje pečlivě stav přebíraného vozu a udělá fotodokumentaci. Poté se uzavře smlouva o přepravě automobilu. Klient předá klíče od vozu správci a nechá automobil na firemním hlídaném parkovišti. Později naloží specialisté firmy automobil do vagónu, nebo do kontejneru. Na internetových stránkách přepravní společnosti můžete sledovat polohu vašeho vozu. Přibližná doba z Moskvy do Vladivostoku je 20 dní. Přeprava platí i pro motocykly a jiné vozy. Více informací naleznete na internetových stránkách přepravce. http://titantransauto.ru
 
Транспортная компания ООО „Гарант Плюс“ http://garant-transport.ru/
PEREVOZKA-MASHIN.RU http://perevozka-mashin.ru/
АвтоВосток http://avtovostok.info/

Rezervace hostelů

rezervace hostelů

Pokud chcete mít jistotu ubytování hned po příjezdu do Ruska, je dobré provést předem rezervaci. Moskva nabízí mnoho cenových možností ubytování od nejlevnějších možností spaní v hostelech až po luxusní hotelová apartmá.

Ceny za noc v hostelu záleží na lokalitě a také na počtu osob v místnosti. Nejlevnější bývá smíšený pokoj pro muže i ženy, ale také počítejte s větším počtem ubytovaných.

Velké množství nabídek hostelů naleznete na Booking.com

3 noci v Moskvě od 200 CZK / za noc na: http://www.booking.com/
1 noc v Irkutsku od 137 CZK / za noc na: http://www.booking.com/

Kontrola aktivovaného roamingu pro celé Rusko

Raději kontaktujte svého operátora, jestli máte aktivovaný roaming pro volání z Ruské federace. Také se informujte v jakém formátu psát číslo, když budete chtít volat na čísla v rámci Ruské federace. Na ruské číslo v klasickém tvaru s mezinárodní předvolbou se z vašeho českého čísla nedovoláte.

Sepsat důležitá telefonní čísla a kontakty

Mezi důležité kontakty patří také telefonní čísla na Velvyslanectví České republiky v Moskvě.

Na této adrese najdete všechny potřebné informace a kontakty:
http://www.mzv.cz/moscow/cz/o_velvyslanectvi/kontaktni_informace/velvyslanectvi_moskva.html

Pod tímto odkazem naleznete další důležitá čísla v Rusku:
http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/rusko/cestovani/health_care.html

Můžete se také zaregistrovat do systému DROZD:
https://drozd.mzv.cz/

Projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům, kteří poskytnou na dobrovolném základě informace o svém plánovaném pobytu v zahraničí.

Kopie dokladů

Nechejte si udělat kopie dokladů, mezi které patří: cestovní pas (stránka s identifikačními údaji a také stránka s vízem do Ruské federace), karta cestovního pojištění, karta od vašeho bankovního účtu a případně další důležité dokumenty, které s sebou povezete.

Směna peněz a karta od vašeho bankovního účturubl

Pokud nemáte možnost ve vašem okolí vyměnit české koruny na ruský rubl, tak není problém směnit peníze až na místě. U nás si vyměňte eura nebo dolary a ty pak vyměníte.

Je dobré také mít s sebou kartu od bankovního účtu, mnoho transakcí budete moct platit bezhotovostně a také nemusíte u sebe držet celou částku peněz, kterou máte vyčleněnou na cestu.

Zkontrolovat cestovní lékárničku

cestovní lékárnička

K neodmyslitelné části každé cesty patří cestovní lékárnička. Na internetové stránce drmax.cz je dobře zpracovaný článek, co by měla obsahovat cestovní lékárnička.

https://www.drmax.cz/poradna/cestovni-medicina/co-by-mela-obsahovat-cestovni-lekarnicka

Očkování na cestu

Můžete zvážit možnost očkovat se na vaše cesty. Pro pravidelné cestovatele existuje základní očkování, které obsahuje ty nejdůležitější vakcíny. Dále každá lokalita a cesta má svá specifika, můžete využít například služeb společnosti Avenier a.s. https://www.ockovacicentrum.cz/, kde s vámi rádi vaši cestu proberou a doporučí konkrétní vhodné očkování. Pokud se budete chtít nechat očkovat, tak na tuto skutečnost myslete s dostatečným předstihem. Některé vakcíny se aplikují ve více dávkách s pevně stanovenými rozestupy.

Připravit vybavení na cestu

Každý cestovatel má své odzkoušené vybavení, které s sebou bere na cesty. Někomu vyhovuje to, někomu zase něco jiného. Vždy záleží na typu cesty, klimatických podmínkách, cílové lokalitě apod. Některé věci bych doporučil, ale jde to i bez nich, a to například externí baterii, filtr na vodu nebo kapky na dezinfekci vody. Externí baterie může najít své uplatnění během jízdy vlakem, ale také i během vašeho putování kolem jezera Bajkal. Během jízdy vlakem raději nespoléhejte, že si mobil dobijete z některých zásuvek, které jsou k dispozici pro cestující. Často můžou být obsazeny anebo nemusí fungovat, proto mít s sebou externí baterii je dobré řešení, jak mít mobilní telefon stále zapnutý. Během jízdy vlakem vám bude často telefonní signál vypadávat, protože se vlak pohybuje i v neobydlených oblastech. Na tuto skutečnost také myslete i během putování kolem jezera Bajkal. Jsou místa, kde signál mobilního operátora těžko budete chytat. Jestli nechcete být odkázání na kupování balené vody a mít pod kontrolou kvalitu vypité vody, můžete si pořídit na cestování láhev s filtrem nebo alespoň kapky na dezinfekci vody, které běžně koupíte v lékárně. Způsobů jak filtrovat vodu je mnoho. Na internetu naleznete hodně článku zabývající se touto tematikou. Dobrou volbou může být filtrační láhev od společnosti LahveSOS (http://www.lahvesos.cz/cz/produkty/filtracni-lahve-na-cesty).

Vyřešit dopravu na letiště

Teď už vám zbývá jen zajistit přepravu vás a vašich věcí na letiště, ze kterého odlétáte do Ruska.

Letiště Vídeň-Schwecha:
http://www.viennaairport.com/cz/cestujici/prijezd__parkovani

Na stránce naleznete informace i v českém jazyce jak se dopravit na letiště. Například v mezinárodní autobusové dopravě nabízejí cesty: www.studentagency.cz a www.tourbus.cz

Letiště Václava Havla Praha:
http://www.prg.aero/cs/parkovani-a-doprava/doprava-na-letiste/pravidelna-linkova-preprava-do-centra-prahy/

LINKA6KOdlet Jak na cestu Moskva – transsibiřská magistrála – jezero BajkalDen odletu je tady, co vás čeká dále?

 • přílet do Ruska

 • veřejná doprava v Moskvě

 • cesta z letiště do centra Moskvy

 • ubytování včetně registrace cizince v místě pobytu

 • Moscow Pass

 • přehled cen vstupného na některé zajímavosti

 • kolik zaplatíte za jídlo v Moskvě

 • Jaroslavské nádraží

 • jídlo během jízdy vlakem

 • vlak Moskva–Irkutsk

 • město Irkutsk

 • ubytování v Irkutsku

 • doprava z Irkutska

 • jak se dopravit k jezeru Bajkal

 • váš program u jezera

 • cesta zpět na nádraží v městě Irkutsk

 • vlak Irkutsk–Moskva

 • program v Moskvě

 • doprava na letiště

 • letiště

 • zpátky v České republice

  LINKA6K

Přílet do Ruska

Přílet do Ruska

Po příletu na dané letiště Vás bude čekat pasová a celní kontrola. Už v letadle byste měli obdržet imigrační formulář, který musíte vyplnit. Imigrační úředník si jednu polovinu tohoto formuláře nechá u sebe a druhá vám zůstane. Tu odevzdáte při svém odjezdu z Ruské federace. Formulář nikde nezakládejte, mějte ho raději pořád vložený v pase. Bez tohoto formuláře Vás nebude moct ubytovací zařízení registrovat a při výjezdu z Ruské federace můžou nastat problémy.

Doplnění informací z dubna 2016: Při cestě letadlem do Moskvy, už sami nevypisujete imigrační formulář ale vytisknou vám ho sami po příletu na letišti v Moskvě. Opět jednu půlku si nechají a druhá zůstává vám. Tu druhou pak odevzdáte při opuštění Ruské federace.

Poznámka

Když jsem jel na cestu Na kole za čečenským dobrodružstvím v roce 2014 (http://www.martinstverak.cz/na-kole-za-cecenskym-dobrodruzstvim-2014-2), tak jsem vstupoval přes pozemní přechod z Gruzie do Ruska. Na hranicích jsem si nedal pozor a nedostal jsem imigrační kartu. Všiml jsem si toho až za tři dny poté. Zjišťoval jsem, co musím udělat a také jestli je to velký problém. Někteří lidé konstatovali, že je to problém, že se mám vrátit na hranice, druzí (a to třeba i Velvyslanectví České republiky v Moskvě) tvrdili, že to nemusí být problém při výjezdu, že lidé ztrácejí ty karty a ještě se nesetkali s podobným případem, který by se nějak řešil. Bez imigrační karty jsem dále cestovat nechtěl a už vůbec ne čekat na to, co řekne kontrola při výjezdu z Ruska. Navíc vás nemusí registrovat žádné ubytovací zařízení. Zjišťoval jsem, co dál dělat. Nakonec jsem se vydal na imigrační oddělení a až na třetí pobočce a po několika dnech vyčerpání jsem konečně obdržel novou imigrační kartu. Nemám zkušenost a ani jsem zatím nečetl o někom, kdo tuto kartu ztratil, jestli měl pak problém při výjezdu z Ruska. Raději však mějte všechny doklady v pořádku. Pokud chcete vědět více o této cyklovýpravě, můžete si zakoupit elektronickou knihu: Na kole za čečenským dobrodružstvím 2014.

Vítejte Jak na cestu Moskva – transsibiřská magistrála – jezero Bajkal
Jestli vše proběhlo v pořádku, vítejte v Rusku!

Linka6 rovná s adresou1

Veřejná doprava v Moskvě

znak metra v Moskvě

Asi nejhlavnějším a nejefektivnějším způsobem dopravy, který budete používat, je moskevské metro. Počátkem 5:30 se otevírají dveře metra. Začíná tak přesun přibližně 8 až 9 miliónů lidí, který je každodenně ukončen uzavřením metra v 1:30. Do moskevského metra patří 200 stanic a celý systém kolejí je dlouhý přibližně 330 km. Mimo samotný přesun metrem vás zaujme honosná výzdoba některých stanic.

Metro v Moskvě

Metro v Moskvě 2

 Odkaz na mapu moskevského metra:
http://www.moscowmap.ru/metro.html,
http://mosmetro.ru/flash/scheme11.html.

Podrobný přehled cen za jízdu moskevskou dopravou: http://mosmetro.ru/payment/tariff/

Příklad cen

metro (vratná záloha na kartu 50 rublů) 1 jízda 50 rublů
20 jízd 650 rublů

Další varianty veřejné dopravy

Maršrůtky neboli maršrutnoje taxi

Jde o soukromé dodávky, které jezdí na určitých trasách. Peníze za svezení se platí přímo řidiči. Někdy stačí jen mávnout na řidiče a on vám zastaví, když zrovna kolem Vás projíždí. Taktéž je možné, aby Vás řidič vysadil na libovolném místě.

Maršrůtka

Tramvaje, autobusy

V Moskvě taktéž funguje hustá síť tramvajových linek a autobusů. Pokud jste v Moskvě za turistickými účely, tak Vám určitě bohatě bude stačit využívat metro.

Tramvaje, autobusy

Půjčení jízdního kola

Jako v mnoha jiných velkoměstech, můžete si také v Moskvě vypůjčit jízdní kolo. Hlavní síť půjčoven provozuje firma Velobike.ru. Vybrat můžete z 300 stanic rozmístěných po Moskvě. Podrobnější informace ohledně vypůjčení naleznete na oficiální stránce: http://velobike.ru/

půjčení jízdního kola

Cesta z letiště do centra Moskvy

Podrobnější informace, jak se dopravit z letiště do centra Moskvy, naleznete v přiložených odkazech. Můžete využít různé možnosti transportu od Aeroexpresu, autobusu, taxi, až třeba po let helikoptérou.

letiště Domodědovo: http://www.domodedovo.ru/ru/main/way/

letiště Šeremetěvo: http://www.svo.aero/directions/

letiště Vnukovo: http://www.vnukovo.ru/

Příklad cen

doprava z letiště Domodědovo
na zastávku metra „метро Домодедовская“ (metro Domodědovskaja)
autobusem 100 rublů
veřejná doprava 64 rublů
na „Павелецкый вокзал“ (Pavelecké nádraží)
Aeroexpress 420 rublů (přes online aplikaci:https://aeroexpress.ru)

doprava z letiště Šeremetěvo
na zastávku metra „Речной вокзал“
maršrutka 75 rublů
autobus 50 rublů
na „Белоруский вокзал“ (Běloruské nádraží)
Aeroexpress 420 rublů (přes online aplikaci:https://aeroexpress.ru)

doprava z letiště Vnukovo
na metro zastávku „Юго-Западная“
autobus 50 rublů
maršrutka 150 rublů
na stanici metra „Киевская“ v blízkosti Kyjevského nádraží
Aeroexpress 420 rublů (přes online aplikaci: https://aeroexpress.ru)

Ubytování včetně registrace cizince v místě pobytu

Po příjezdu do vašeho ubytovacího zařízení v Moskvě budete administrátorem hostelu zaregistrováni. Raději mu ale sdělte, že potřebujete registraci cizince v místě pobytu. K registraci bude potřebovat váš cestovní pas a imigrační kartu. Měli byste obdržet kontrolní ústřižek. Při vašem odjezdu z místa pobytu je povinnost administrace hostelu vás odhlásit.

Můžete vyrazit za objevováním moskevských zajímavostí.

Moscow Pass

Moskva se nechala inspirovat velkými metropolemi jako London, New York a také nabízí možnost zakoupení tzv. Moscow Pass (https://moscowpass.com/ru), jeho cena začíná na 35 eurech na 1 den. Je zde zahrnuto vstupné do 40 různých muzeí, galerií a jsou zde také 3 okružní jízdy (autobus, loď a pěší exkurze).

Přehled cen vstupného na některé zajímavosti

vstupenky

Pokud nechcete kupovat Moscow Pass, uvádím přehled cen vstupného na některé zajímavosti (cena za dospělého).

Národní historické muzeum v Moskvě

Národní historické muzeum: https://www.shm.ru
cena vstupného: 350 rublů

Chrám Vasila Blaženého v Moskvě

Chrám Vasila Blaženého: https://www.shm.ru/museum/hvb/
cena vstupného: 350 rublů

Kreml v Moskvě

Kreml: http://www.kreml.ru/
Vstupné od 350 do 700 rublů, záleží, jakou část chcete navštívit.

Tretjakovskaja galerie v Moskvě

Tretjakovskaja galerie: http://www.tretyakovgallery.ru/
cena vstupného za dospělého: 400 rublů

Velké divadlo v Moskvě

Velké divadlo: http://www.bolshoi.ru/
ceny od 100 rublů až po 12 000 rublů, záleží na daném představení

Velký moskevský cirkus

Velký moskevský cirkus: http://bigcirc.ru/
ceny od 500 rublů až po 3000 rublů, záleží na místě a sektoru

Noční kluby

Na stránce naleznete některé noční kluby v Moskvě: http://kudago.com/msk/list/luchshie-nochnye-kluby-moskvy/

Kolik zaplatíte za jídlo v Moskvě

kolik zaplatíte za jídlo v Moskvě

Jak moc velký průvan uděláte ve své peněžence, je také ovlivněno, jestli se budete stravovat v restauracích a podobných zařízeních nebo budete kupovat potraviny v obchodech s potravinami.

V Moskvě působí také hodně řetězců rychlého občerstvení. Pod jednotlivými odkazy najdete i ceny jídel v těchto řetězcích:

Крошка-Картошка: http://www.kartoshka.com/
Teremok: http://teremok.ru/
Ёлки-Палки: http://www.elki-palki.ru/moskva
Ростик’с-KFC: http://www.kfc.ru/
Чайная ложка: http://fasteda.ru/menu/chainaya_lojka/

I v Gumu (http://www.gum.ru/projects/s57/) na Rudém náměstí se dá poobědvat za rozumné peníze. V horním patře se nachází restaurace Столовая 57 jejíž interiér připomíná dobu Sovětského svazu.

K levným supermarketům patří Ašan a Metro. Pro ukázku přibližných cen přikládám odkaz: http://instamart.ru/

Jaké ceny potravin můžete čekat ve městě Irkutsk?

Pro představu přikládám odkaz, který vás přesměruje na stránky s cenami potravin v různých regionech Ruska. Ceny potravin přímo u jezera budou určitě trochu vyšší než v supermarketech ve městě Irkutsk: http://tsenomer.ru/russia/region/16/

LINKA6K

Jaroslavské nádraží

V Moskvě se nachází devět vlakových nádraží. Jedním z nich je Jaroslavské, ze kterého vyjíždí také vlak, jenž jede po transsibiřské magistrále. Nádraží se nachází na Komsomolském náměstí. V jeho blízkosti se nacházejí ještě dvě, a to Kazaňské a Leningradské nádraží. Je lepší přijít na vlak s dostatečným předstihem. Míst k sezení je tady dostatek. Nádraží v Moskvě jsou i v nočních hodinách dobře hlídány ze strany policie. Nemusíte se proto bát, pokud potřebujete někde složit na čas hlavu, tak může dobře posloužit i nádraží. V případě, že máte jízdenku s elektronickou registrací, tak vám stačí jen vyčkat, až se na tabuli odjezdu objeví váš vlak. Kolem nádraží i uvnitř se nachází mnoho obchůdků s jídlem, pitím, novinami, také i s knihami apod. Využít můžete také úschovnu zavazadel.

Jídlo během jízdy vlakem

jídlo během jízdy vlakem

Doporučuji si předem nakoupit pár věcí k jídlu na cestu vlakem. Během cesty je k dispozici horká voda ze samovaru. Dobrou volbou jsou proto i některá instantní jídla. Nebojte se, i během několikadenní jízdy budete mít hodně příležitostí si zakoupit něco k snědku. Ve vlaku se nachází jídelní vůz, ale i s patřičnými cenami. Druhou nejvyužívanější variantou je koupě různých potravin od prodejců, kteří se nacházejí na většině nádraží, kde má vlak větší pauzu. Zastavení bývá od 5 minut až po 40minutovou pauzu. Hodně prodejců se nahrne ke dveřím vlaku a vy budete mít možnost nákupu různých potravin. V nabídce se často objevuje voda, pivo, zmrzlina, moučné výrobky, kuřecí maso s bramborem, uzená ryba, okurky apod. Často zde uvidíte i prodávat staré babičky, pro které je tato možnost přivýdělkem k nízkému důchodu. Dále se na každém větším nádraží nacházejí různé kiosky, tak jako u nás, zajít můžete i tam, ale dejte si pozor s hlídáním času odjezdu vlaku, aby se Vám nestalo, že budete stát ve frontě a za zády se vám bude pomalu rozjíždět vlak s vašimi osobními věcmi. 

Vlak Moskva–Irkutsk

Vlak Moskva–Irkutsk

Ohledně cen a míst ve vlaku jsem už psal výše, teď jen v krátkosti napíšu, jak přibližně může vypadat jízda vlakem. Ještě než vstoupíte na nádraží do vašeho vlaku, bude provedena kontrola vašich dokladů a jízdenky. Poté budete vpuštěni do vagónu a můžete začít hledat vaše místa. Zvykněte si na hustší pohyb lidi v průchozí uličce. Než se všichni usadí, může to chvíli trvat. Jakmile už máte svá místa, můžete se pomalu vybalit nebo ještě počkat, až vám „děžurná“ donese čisté povlečení. Pokud budete vyjíždět v nočních hodinách, tak hodně lidí se akorát převleče a ulehne ke spánku. Před tím vás určitě nemine seznámení s vašimi spolucestujícími. Jak dlouhé bude toto seznámení, záleží na vás. Uvidíte, jak často lidé ze sebe shodí civilní oblečení a převlečou se do domácího neboli něčeho pohodlnějšího na cestu. Vlak opravdu působí jako kolébka na spánek malého dítěte. V ranních hodinách se budou opět lidé trochu pohybovat, a to kvůli ranní hygieně a také přípravě snídaně s čajem apod. O čistotu na toaletách a na podlaze se stará „děžurná“. Platí zde také pravidlo, že několik kilometrů před větším městem začíná hygienické pásmo, kdy se uzamkne wc. Když jste stáli vedle těchto lidí, kteří cestují ve vaší části vagónu, ještě na nástupišti, tak to byli pro vás zcela cizí lidé. Ale jakmile spolu cestujete, tak spolu nějak sdílíte své soukromí a máte více prostoru poznat, kdo je co za člověka. Zažil jsem ve vlaku přátelskou atmosféru.

Hodně času ve vlaku proležíte, proto pokud rádi čtete, tak si něco vezměte s sebou. Mimo ležení se můžete i trochu projít po vlaku. Navštívit můžete třeba jídelní vůz. Jak dlouho bude vlak stát na nástupišti vždy „děžurná“ ohlásí, pokud ne, tak se raději zeptejte. Protažení venku přijde vhod, můžete nakoupit něco k snědku nebo jen třeba pozorovat ten ruch kolem sebe. Vždy ale sledujte hodiny, aby vám váš vlak neujel. Krajina kolem transsibiřské magistrály je velice stereotypní a tak z pohybu vlaku po kolejích často budete pospávat. Všimnete si také, že na všech přejezdech mimo závor a signalizačního zařízení je další bezpečnostní prvek. Při spadnutí závor se ze země vysune proti stojícím automobilům železná plošina, která zabezpečí vjezdu aut do kolejiště. Během jízdy také zažijete hodně zážitků, případně situací ze života místních lidí. Budete mít možnost poznat více ze života zdejších lidí. Ruské železnice myslí i na zdravotní stav cestujících. V případě, že někdo z cestujících onemocní nebo se mu během jízdy zhorší zdravotní stav, budou čekat na nejbližším nádrží zdravotní ošetřovatelé. Zažil jsem situaci, kdy s námi ve vlaku cestovalo asi tříleté dítě, které onemocnělo a mělo vysokou teplotu. Na třech nádražích před cílovou stanicí vždy čekali zdravotníci, aby zkontrolovali, jestli se zdravotní stav dítěte nehorší. Na bezpečnost cestujících je brán velký zřetel. Ve vlaku cestuje pravidelně skupina policistů, která má tento úkol na starosti. Řeší případné problémy a také upozorňuje cestující, aby nenechávali bez dozoru své cennosti. Plackartnyj vůz je průchozí, a tak jím může procházet kdokoliv z ostatních cestujících.

LINKA6K

Město Irkutsk

Město Irkutsk

Právě jste zvládli možná svou první nejdelší cestu vlakem, nebojte, ještě vás bude čekat cesta zpět.

Pokud přijedete vlakem v odpoledních hodinách, může být vhodnější se na jednu noc ubytovat v Irkutsku a až na druhý den začít s vaším plánem po okolí. Také zde můžete dokoupit různé outdoorové vybavení. V letadle, jak určitě víte nemůžete převážet plynové kartuše. Můžete je proto koupit až v Irkutsku. Přikládám odkaz na outdoorové prodejny ve městě Irkutsk: http://www.fansport-irk.ru/. Přibližná cena za plynovou kartuši s 450 gramy plynu vychází na 450 rublů.

Ubytování

ubytování

Ubytování ve městě Irkutsk mějte zarezervováno v hostelu raději předem na www.booking.com. Ale neznamená to, že by zde bylo málo možností k ubytování, spíše je to rada pro vás, ať máte více volného času. Také přespáním v hostelu získáte registraci i z této oblasti. O registraci cizince v místě pobytu jsem se zmiňoval už dříve.

Co vidět v Irkutsku

Na níže přiloženém odkaze můžete najít inspiraci jak strávit čas v Irkutsku.
http://www.komandirovka.ru/sights/irkutsk/

Doprava z Irkutska

Dle vašeho plánu se můžou hodit níže uvedené odkazy.

Odjezdy autobusů z irkutského autobusového nádraží:
http://www.irktrip.ru/raspisanie-avtobusov-iz-irkutska-2/

Odkaz na rozpis odjezdů autobusů z vlakového nádraží v Irkutsku:
http://www.irktrip.ru/raspisanie-avtobusov-s-zhd-vokzala-irkutska/

Jak se dopravit k jezeru Bajkal

Často turisty používaným výchozím bodem u jezera Bajkal je vesnice Listvjanka. Nejlevnějším způsobem dopravy k jezeru je veřejná doprava a to autobus, který vyjíždí z autobusového nádraží v Irkutsku.

Autobus je označen číslem 524.
Cena jízdenky: 100 rublů
Časy odjezdů z autobusového nádraží v Irkutsku: 07:00, 09:00, 11:00, 13:00, 16:00, 17:00.
Časy odjezdů z Listvjanky: 08:30, 10:30, 12:30, 14:30, 17:30, 18:30.

Mimo autobus jezdí na této i dalších trasách maršrůtky.

Váš program u jezera

jezero Bajkal

Míst a činností, co můžete dělat kolem jezera Bajkal, je hodně. Níže uvádím pár tipů.

Po dnech strávených ve vlaku může přijít vhod pěší turistika. Na stránce pohora.cz je dobře zpracovaný průvodce tímto trekem:
http://www.pohora.cz/rusko/podel-brehu-jezera-bajkal-z-listvyanky-do-bolshoye-goloustnoe/

Také můžete využít služeb lodní dopravy, a tak udělat si krásný výlet po hladině jezera: http://www.irktrip.ru/raspisanie_teploxod_baikal/

Dalším zajímavým místem je ostrov Olchon, návštěvníci zde jezdí za jeho šamanskou historií a také za krásnou rozmanitou krajinou. Dopravit se na ostrov můžete autobusem, maršrutkou, taxi nebo také po vodě.

Autobus i maršrutky jedou do města Хужир, které se nachází v centru ostrova Olchon. Autobus vyjíždí z Irkutsku v 8:10 a cesta trvá přibližně 4 hodiny. Cena jízdenky je 375 rublů.

Jezero Bajkal využívá mnoho lidí k rybolovu. Také zde najdete mnoho firem, které se zabývají organizováním rybářských výprav. V samotném jezeře žije přes 50 druhů ryb ale mnoho z nich je zapsané v červené knize. Raději si získejte přesné informace ohledně chytání ryb v jezeře Bajkal až na místě samotném. Kde, co a jakým způsobem je dovoleno rybařit. Trochu informací naleznete na této stránce: http://landfish.ru/articles/pravila-rybolovstva-dlya-baykalskogo-rybohozyaystvennogo-basseyna   

Mnoho inspirace pro vaši cestu jsem nalezl na stránce Fanatbaikala.ru, kde je zpracovaný obsáhlý průvodce a mnoho dalších užitečných informací:
http://fanatbaikala.ru/putevoditel/

Cesta zpět na nádraží v městě Irkutsk

Dle vašeho plánu kolem jezera Bajkal a také času odjezdu vlaku si nechte dostatek času na přesun zpět do města Irkutsk. Jestli chcete raději mít klid a ne se na poslední chvíli přesouvat na nádraží, pro jistotu se přesuňte do města Irkutsk den před odjezdem. Budete tak mít dostatek času na projití nových míst, dokoupení potravin na cestu vlakem a celkově si odpočinete po vašem výletu, který jste absolvovali.

Vlak Irkutsk–Moskva

Opět vás čeká pár dní strávených ve vlaku. Noví lidé, nové zážitky, tak si cestu patřičně užijte.

LINKA6K

Program v Moskvě

Jestli vaše letadlo odlétá až následující den, máte ještě možnost si naposledy užít Moskvu. Ubytujte se a můžete opět vyrazit buď objevit něco nového, nebo se jen toulat moskevskými ulicemi. Jak zakončíte váš zbývající čas v Rusku je na vás.

Doprava na letiště

Opět můžete využít způsoby přepravy, které jsem uvedl výše. V případě odletu vašeho letadla v brzkých ranních hodinách můžete také využít přepravu taxíkem. Hodně hostelů vám rádo taxi objedná i předem sdělí cenu. Pokud je vás více, nemusí být tato varianta až tak drahá.

Poznámka

Zkoušel jsem zjistit cenu u třech taxikářů, které jsem viděl stát u silnice, na cestu z centra Moskvy na letiště Vnukovo. Potřeboval jsem převést sebe i krabici s kolem v brzkých ranních hodinách. Ceny byly daleko vyšší než cena oficiálně objednaného taxi z hostelu. Taxikář mi potvrdil, že je lepší a hlavně levnější taxi objednat, než oslovit náhodného taxikáře na ulici.

Letiště

Opět vás bude čekat odbavení a průchod přes kontrolu, kde také odevzdáte druhou polovinu imigračního formuláře. Pokud je vše v pořádku, tak můžete slavnostně pokračovat do čekací haly a užít si poslední minuty vašeho pobytu v Rusku.

Návrat Jak na cestu Moskva – transsibiřská magistrála – jezero Bajkal

Zpátky v České republice

Věřím, že jste během cesty zažili hodně zajímavých okamžiků a vrátili jste se domů bohatší o další zkušenosti.

Linka6 rovná s adresou1

Jestli máte nějaké dotazy k článku nebo všeobecně k cestování po Rusku,  zanechejte je prosím v komentáři. 

LINKA6K

37 thoughts on “Jak na cestu: Moskva – transsibiřská magistrála – jezero Bajkal

 1. Rudolf

  Dobrý den,vaše cesta jak jí popisujete je krásná a je to můj cestovatelský sen,ale nemá

  vůbec představu o celkové ceně takové cesty .Je možné vás požádat o takovou informaci ?

 2. Petr

  Ahoj. Chtěl bych někdo vyrazit na tento vlakový výlet. Nechci jet sám. Mám čas od začátku října do Vánoc 😀

 3. Eva

  Dobrý den.
  Chtěla bych se Vás zeptat. Mám v plánu cestu do Ruska (i bajkal 🙂 )
  Jak jste si zarizoval víza?
  Já ted narazila na spolecnost, která to za vís zaridi… viz. http://rusko-viza.cz/

  Ale slysim o tom poprvé tak nevím. A vyjde to cenově lépe nebo hůř než klasickou cestou.
  Nemáte s tím zkusenost?
  Děkuji
  Eva

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den,
   při všech mých cestách do Ruska jsem využíval vždy služeb turistických agentur. Více informací v článku. Mám zkušenosti s těmito firmami: CRC holding s.r.o: https://www.ruskaviza.cz a Moravia Contact s.r.o: http://www.moravia-contact.cz/. Vždy bez problémů. Jestli myslíte klasickou cestou přímo přes konzulát, tak to jsem nikdy zatím neřešil. Navíc cestovní agentury vám vystaví i pozvání což je jedna z podmínek pro udělení ruského víza.

   S pozdravem
   Martin Štverák

 4. Miloš Macků

  Dobrý den
  Je možné magistrálou z Moskvy do Irkutska přepravit motorky, popřípadě máte nejaké rady?
  Děkuji

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den pane Macků,
   ano motorky je možné přepravovat. Na mých stránkách mám odkazy na pár firem, které se tímto zabývají. Článek: http://www.martinstverak.cz/jak-na-cestu-moskva-transsibirska-magistrala-jezero-bajkal/.
   Motorka cestuje samostatným vlakem. Osobní zkušenost ale nemám. Zkuste kontaktovat na Facebooku: Marka Havlíčka: https://www.facebook.com/marek.havlicek.10, na motorce toho po světě hodně procestoval. Myslím, že přepravoval vlakem motorku na podobné trase.
   S pozdravem
   Martin Štverák

 5. Petr Penc

  Dobrý večer. Chtěl jsem Vás poprosit a zeptat. Rozhodl jsem se jet z Prahy vlakem do Moskvy a z Moskvy Transibirskym expresem do Pekingu. Přál bych si jet kolem Bajkalsjeho jezera. V Pekingu pak zůstat 2-3 dny a pak jet zpět vlakem do Moskvy a Prahy. Je možné jet zpět jinou trasou? A velice důležitá otázka: Cestuji sám a rád bych byl i v kupé sám. Když si zaplatím 1.třídu která je dvouluzkova budu v kupé sám nebo mi tam přidělí cizího člověka? Musím platit za dva cestující nebo opravdu budu v kupé sám.
  Potom jaký pas bych měl použít. Mám 3 cestovní pasy .Český, německy a americký. Na který je nejlépe cestovat. Ne každý ma rád západní část. Takže asi na český.
  Co by jste ještě doporučil. Co s jídlem? Jsem hodně vybiravy a fajnsmekr. Rád snidam vajíčka a čaj a sýry a sunkou. Jen poradit.
  Děkuji Petr

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den Petře,
   váš plán vypadá zajímavě. S cestou až do Číny nemám osobní zkušenost ale také jednou tuto cestu podniknu. Ohledně kupé jen pro vás samotného jsem našel informace, že budete muset koupit i druhé místo. Obě jízdenky mohou být koupeny na vaše jméno. To platí pro ruské vlaky. Nevím ale jestli lze koupit jízdenka z Moskvy až do Pekingu přes internet. Jinak na trase Moskva – Peking jezdí dva typy vlaků. Jeden jede po území Ruska a Číny (přibližně 6 dní a 1 hodina) a druhý jede po území Ruska, Mongolska a Číny ( přibližně 5 dní 7 hodin). U toho posledního navíc si budete muset obstarat vízum do Mongolska. Také berte v potaz, že nelze koupit jízdenku například Moskva – Peking a u Bajkalu vystoupit а později opět nastoupit na vlak do Pekingu. Musíte koupit více jízdenek pokud budete chtít cestu na některých místech přerušit. Ohledně jídla v restauračních vozech vám aktuální nabídku neřeknu. Jídlo je možné zakoupit během cesty jak v restauračním voze tak i na nástupištích přímo od prodejců. Jakou zvolit cestu zpět záleží na vašem finančním rozpočtu a také na době jakou si můžete dovolit strávit na cestě. Klidně bych tu cestu nějak nakombinoval ať nejedete i cestu zpět vlakem. Ale záleží na vás. Na jaký pas cestovat, to záleží i na vízových povinnostech pro jednotlivá občanství. Pas budete stejně ukazovat nejspíš jen při překračování státních hranic. Snad jsem trochu pomohl.
   Ať se daří a přeji šťastnou cestu do Číny!
   Martin Štverák

 6. Sladký Jiří

  Dobrý den,
  musím poděkovat za informace uvedené na tomto webu. V létě jsem podnikl spolu se synem třítýdenní cestu z Moskvy přes Jekatěrinkburg, Irkutsk, jezero Bajkal do Vladivostoku. Příprava cesty, vlastní cesta i návrat proběhl bez jakýkoliv problémů. Projeli jsme vlakem celou transsibiřskou magistrálu ( celkem 9288 km ). Uskutečnili tůru po břehu Bajkalu z Listvjanky do Bolšoje Golustnoje. Zpátky do Moskvy z Vladovostoku jsme už letěli letadlam Aeroflotu ( nový Boeining 777 ). Máme spoustu dojmů a zážitků. Splnil jsem si jedeno ze svých životních přání.
  Sladký Jiří

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den pane Sladký,
   jsem velice rád, že Vám průvodce trochu pomohl ke splnění vašeho rodinného dobrodružství. Určitě máte hodně nezapomenutelných zážitků. Ať se vám daří i při realizaci dalších cest.
   Martin Štverák

 7. Lenka

  Dobrý den. Mám dotaz. Syn se chce vydat sám do Ruska. Je dospělý. Ale jsem máma a mám strach. Chce jet z Misky do Vladivostoku a zpět vlakem. Je dobrý nápad aby jel v prosinci? Do Moskvy pojede taky vlakem a jestli je dobrý nápad vstupovat do Ruska přes Ukrajinu.

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den,
   vlastní zkušenost s cestováním v zimě po Transsibiřské magistrále nemám. Určitě to je ale reálné. Jen v létě je více možností se podívat po dalších zajímavostech. V zimě je to přece jen trochu komplikovanější. Cesta z Ukrajiny do Ruska asi myslíte železniční trasu Kyjev – Moskva, tam by neměl být problém. Hlavně mít sebou všechny dokumenty potřebné pro vstup do RF. Osobně bych tu trasu nakombinoval z leteckým přesunem. Užil si Transsibiřskou magistrálu a klidně zpět letecky, nebo letecky do Moskvy, tam zůstat pár dní a projet si Transsibiřskou magistrálu tam i zpět a opět letecky. Cesta vlakem je hodně stereotypní. Na jak dlouho tuto cestu plánuje váš syn a chce se zdržet na některých místech, nebo chce hlavně celou trasu projet vlakem?
   S pozdravem Martin Štverák

 8. Zdeněk Zuna

  Dobrý den pane Šroubek,
  právě mám za sebou tuto cestu a ohledně připojeni k internetu se mi osvědčila simka operátora MTS, funguje po celém Rusku, ale na trase magistrály jedou data pouze ve městech, někde 3G, občas LTE jinak jen E. Kartu koupíte ve stáncích operátora na každém velkém nádraží, cena je 500 RUB a dobíjet zase u operátora mají automat. Jinak mají docela slušnej online servis na zjištěni stavu kreditu apod. Vše řešeno přes mobil a info sms. Když budete chtít na internet přes mobil např. na nádraží budete se muset zaregistrovat na svoje ruské telefonní číslo a oni Vám pošlou kod. Dobré je také zjistit si oblasti kterými práve projíždíte a přepnout na tuto oblast. Nejlepší kouknout na http://www.mts.ru . Jinak, když jsem chtěl internet, tak jsem využil free internet v KFC nebo McDonald tam Vám dají heslo a funguje 100%, alespoň podle mé zkušenosti ze Slyudjanky na jihu Bajkalu.
  Přeji příjemnou cestu a doporučuji jak je výše uvedeno knihu, karty nebo cokoliv na vyplnění času, cesta je většinou dosti jednotvárná hlavně na úseku Ural – Bajkal. Potom ještě jedno doporučen, všiml jsem si, že i když v každém kupé je zásuvka na 230V, tak některé zřejmě nefungují a cestující měli natažené prodlužky z chodbičky, kde většinou zásuvka fungují, stačí prodlužka z dvojlinky( je lehčí a skladnější), tam stejně všechno jede na dva dráty.
  Kdyby jste cokoliv pořtřebovali klidně se ozvěte na email.
  Zdravím.

 9. Václav Šroubek

  Dobrý den,

  děkuji za velmi zdařilého průvodce, musel Vám dát práci a zabrat spoustu času. Chci se zeptat, zda je možno koupit jízdenku po magistrále z Moskvy do Vladivostoku tak, abychom mohli cestou vystoupit a zůstat ve městě např. den a pak dále pokračovat. Týká se to např. i pobytu v Irkutsku a u Bajkalu, kde bychom byli např. 3 dny… Jak vyplývá z komentářů výše, je lepší koupit zvlášť jízdenky na každou cestu? Také zda je možno zakoupit lůžkové kupé jen pro 2 osoby? Je nám už přes 50 let a tak uvítáme trochu soukromí :-). Jaké je to prosím Vás s připojením na net ve vlaku a také obecně v Rusku?

  děkuji za odpověď

  s pozdravem

  Václav Šroubek

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den,

   děkuji za pochvalu. Jsem rád, že informace v něm slouží. Varianta přerušované cesty – budete muset koupit více jízdenek, lůžka jsou místenkové přímo na jméno kupujícího. Při vstupu do vlaku budete kontrolování ze strany průvodčí, bude chtít vidět i váš pas.
   Co se týče kupé pro 2 osoby tak nabízejí i tuto variantu. Při koupi jízdenky přes internet to uvidíte přímo na obrázku když budete vybírat místa. Vlastní zkušenost s kupé pro 2 osoby nemám a všiml jsem si na internetu, že tohle kupé bylo většinou jen jedno na vagón. Zkuste překontrolovat více vlaků jestli se to třeba neliší.
   Ohledně internetu ve vlaku zatím nemůžu nic najít, raději bych na to moc nespoléhal. Co se týče mobilního internetu tak přikládám odkaz z mapou pokrytí datovým signálem v Ruské federaci (https://geo.minsvyaz.ru/). Ve městech s Wi-Fi mít problém nebudete, něco určitě vždy najdete. Druhá varianta jak už jsem výše zmínil datový tarif.
   Ještě zkusím pohledat. Kdyby jste ještě něco potřeboval, klidně se ozvěte.
   Ať se daří!
   Martin Štverák

  2. Martin Štverák Post author

   Dobrý den,

   ještě reaguji na komentář od pana Zuny, který níže popisuje situaci z připojením na Transsibiřské magistrále. Doporučil bych ještě koupi externí baterie. Ve vlaku by se mohla hodit pokud by nebyly volné žádné ostatní zásuvky.

   S pozdravem
   Martin Štverák

   1. Zdeněk Zuna

    Děkuji a Vám také přeji hodně zajímavých zážitků
    S pozdravem
    Zdenek Zuna

 10. Zdeněk

  Zdravím Martine, tak už jsem na cca poloviční cestě tzn. Na Bajkalu, zde budu 8 dní. Podařilo se jak jsem psal dát dohromady plán vč letenek i pobytu v hostelu – Moskva – hostel FASOL, skvělý mohu jen doporučit. Další zastávka Soul, dva dny a dál přes Seatle do Vancoveru, tam 3 dny , dale Whistler asi týden a zbytek Kelowna. Odlet 28.9. Londýn, a Příjezd 30.9. Praha – StdentAgency autobusem. Přiznám se, že jsem trochu obavy z toho, jak m to bude vše navazovat, ale když se chce tak se to dá sladit.
  Mějte se hezky .

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den pane Zuno,
   děkuji za zprávu od Bajkalu :-). Držím pěsti ať vše stihnete jak máte naplánováno. Určitě už teď máte hodně zážitků. Tak ať se daří a užívejte!

   1. Zdeněk Zuna

    Zdravím Martine, tak už jsem v Kanadě vše probíhá neuvěřitelně bez problémů, zážitků je, jak se říká HAFO.

 11. Zdeněk Zuna

  Zdravím Martine, velice zajímavý článek.
  Plánuji na konec srpna cestu ČR – Moskva – let. Moskva – Chabarovsk – vlak. Z Chabarovska se potřebuji dostat do Vancouveru. To zatím zjišťuji spoje.
  Ale mám jeden dotaz, je možné přerušit cestu v Irkutsku a cca po týdnu pokračovat dále na východ? Někde jsem narazil na to, že to je možné, ale již jsem to ztratil. Nevím, zda je to možné už při nákupu jízdenky a nebo každou cestu zvlášť. Rozhodl jsem se že pojedu sám, sice je mi už 65, ale docela se těším.
  Díky za případnou informaci.

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den pane Zuno, děkuji jsem rád, že je článek užitečný. S tímto nemám osobní zkušenost. Také jsem to někde četl ale více o tom už jsem nezjišťoval. Osobně bych koupil raději jízdenky dvě. Pokud budete kupovat až v Moskvě tak se na tu variantu zeptejte přímo v pokladně na Jaroslavském nádraží. Vancouver, tak to Vám pak už bude zbývat jen přejet přes Kanadu a do Evropy už to máte kousek :-). Zrovna jsem dlouhodoběji v Kanadě ale na opačné straně a to v Torontu. Dejte pak určitě vědět jak jste dopadl. Držím pěsti a přeji šťastnou cestu.

   1. Zdeněk Zuna

    Zdravím, díky za reakci. Mezi tím jsem zjistil, že je opravdu lepší koupit dvě jízdenky. Za víkend se mi zatím podařilo upřesnit uváděnou cestu a vychází to docela zajímavě. V současné době mám dvě varianty:
    1. Ikrutsk – okružní cesta na Bajkalu a letecky do Soulu, ze Soulu do Vakouveru.
    2. Ikrutsk – okružní cesta na Bajkalu – pokračování do Chabarovska a letecky do Soulu, ze Soulu do Vakouveru.
    Teď už jenom čekám na uvolnění termínu prodeje na poezd.ru.
    Mám ještě jeden dotaz. Narazil jsem na nabídce vlaku na dva druhy spojů:
    spoj bez označení a Россия. Je tam rodíl 1/4 ceny. Víte v čem je rozdíl, tuším že ve službách.

 12. Jiřina

  Taky po vašem krásném článku,jsem se utvrdila,že se vydám na dlouhou cestu,ale na dva měsíce. Děkuji za tipy na cestu.

 13. Pavel

  krásně napsáno… já teprve začínám plánovat a tento váš článek je velká inspirace. díky za něj:)

 14. Jana Kochanová

  Tak se ozývám po té naší cestě Transibirem až do Vladivostoku bylo to super,jen jsem si říkala že jsem měla jet tak o 5 let dřív. No ale, už mě vše přešlo (myslím tím tu únavu přece jenom skoro 70let je mě)a letos v červenci se tam vracím s dcerou a vnučkou a naplánuji to to trochu jinak a tam kde jsme to nestihly loni s kamarádkou Ruskou.A poletíme až do Irkutska se zastávkou v Moskvě .A nazpět také letecky,Bajkal fakt stojí za to.

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den, děkuji za komentář. Upřímně máte můj velký obdiv, jste fakt dobrá! Ve svém blízkém okolí nevím o nikom ve vašem věku, kdo by se pouštěl na podobné cesty. Pro hodně lidí musíte být inspirací. Je pravda, že letadlem to budete mít pohodlnější a hlavně budete mít více času na poznávání nových míst. Ať se vám cesta podaří a přeji pěkné počasí u Bajkalu. Mějte se moc pěkně.

 15. Renata

  …….dočetla jsem Vaše cestovatelské psaní téměř jedním dechem a jen se utvrdila v tom, že si splním svůj sen a i já podniknu cestu Transsibiřskou magistrálou . I když, já bych ráda dojela až do Číny. Díky za všechny Vaše informace a zajímavé postřehy. A pokud se ještě někam vypravíte, opatrujte se a hlavně přeji samé, šťastné návraty.

 16. Anastasia

  Marti, byl jsi v Rusku? Na Bajkalu??! Já tě obdivuji!! Na Bajkalu jsem nebyla ani já, ruská!!))) kdy jste zažili tuhle cestu? Jezdili jste spolu nebo sám? Ty máš velkou odvahu! A hlavně je to, že se ti daří, protože tato cesta není zdaleka tak jednoduchá a bezpečná jak ji popisuješ)) četla jsem ten článek jako román, velice zajímavé čtení! Dokonce začala chtít vyrazit tam sama!)

  1. Martin Štverák Post author

   Ahoj Nasti, děkuji za komentář :-). Na Bajkalu jsem byl sám a to při mé první cestě do Ruska v roce 2010. Byl to pěkný zážitek, jak cesta vlakem tak i pobyt u jezera. Určitě bych tam jel ještě jednou. Věřím, že se tam jednou určitě podíváte.

 17. Jana Kochanová

  Bylo to velice zajímavé počtení i pokoukání,hlavně proto že za 5 dní letím do Moskvy a dál potom na Bajkal a do Vladivostoku a zpět letecky ..vše z kamarádkou Ruskou je nám dohromady 134 let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..