Martin Štverák

10 zajímavostí co vidět a zažít v Čečensku

10 zajímavostí co vidět a zažít v Čečensku

Linka Martin Štverák

Pro dobrodružné povahy přináším trochu netypickou destinaci k cestování. Ne že by turistický ruch v Čečensku neexistoval, ale samotné cestování má trochu odlišná specifika než v jiných turistických destinacích.

Díky válečným událostem máme se slovem Čečensko pouze spojeny konflikty a terorismus. Většina z nás ani pak neví, kde tuto zemi na mapě najít. Čečenská republika je součástí Ruské federace a nachází se na severním Kavkaze. Sousedí na východě s Dagestánem, na jihu s Gruzií, na západě s Ingušskem a na severu ze Stavropolským krajem a také Dagestánem.

Čečensko mapa Čečence samotné bez dalšího poznání hned spojujeme s teroristy a automaticky je bereme jako něco pro nás nebezpečného o co se ani nemá cenu přece zajímat. Není se čemu ani divit, když ze zpravodajství slyšíme pouze jen o těch Čečencích, kteří jsou spojeni s terorismem. Pro to, abychom poznali více tuto zem a Čečence samotné, je zapotřebí prozkoumat trochu jejich historii a tak si udělat přibližný obraz toho, co vše koluje dnešním Čečencům v krvi. Stručný historický přehled můžete prostudovat na této internetové adrese: http://www.cecna.cz/?cz_historie.

Čečenci sebe nazývají Nochči a druzí je také někdy nazývají Čechy. V době války nebylo nic neobvyklého, když jste slyšeli frázi – Rusko bojuje v Čečně s Čechami. Na pomoc lidem šly peníze z České republiky do Čečenska také díky občanskému sdružení Berkat, o s. (http://www.berkat.cz/).

LINKA6K

1. Setkání s Čečenci

čečenské dětiNejlepším způsobem jak poznat danou zemi je setkat se s místními lidmi a vplout na malý okamžik do jejich životů. Vytvoříte si svůj vlastní názor o dané lokalitě a lidech zde žijících. Budete mít možnost vidět i to, co se děje za těmi vysokými plechovými bránami, které oddělují dění v domě od ulice. Také vás může zaujmout rozmístění místností v domě, výzdoba, tradiční pokrmy apod. Děti jsou kouzelné na celém světě a platí to i pro Čečensko. Některé se učí i více jazykům, čečenštině, ruštině, arabštině a angličtině. Čečenci jsou hrdý národ s nelehkým životem. Kdo zažije během dvou desetiletí dvě války a zůstane mezi živými, toho to dění musí hodně ovlivnit. Někteří také zažili v dětství nucenou deportaci do stepí Kazachstánu. K cizinci jsou velice otevření a jsou rádi, že noha cestovatele vstoupí do jejich země. Také snaha o obnovení turismu hraje velkou roli pro zlepšení životních podmínek zdejších lidí. Většina obyvatel si je toho plně vědoma. Možností jak se setkat s místními je více, ale pro začátek bych začal například oslovením přes Couchsurfing nebo kontaktování přes nějakého známého. Výhoda setkání s místními lidmi přináší také informace o aktuální bezpečnostní situaci, mnoho rad pro cestu Čečenskem, zjistíte vnímání místních na život v Čečně a mnoho dalšího. Třeba se i vykoupete ve vysokohorském jezeře Kazenoj-Am, nebo zažijete jízdu autem po kouzelných, horských silnicích. Výběr ze zážitků z toho co lze zažít v Čečensku je velký. Nejdůležitější jsou ale přátelské vztahy, které zde navážete. 

LINKA6K

2. Mešita Srdce Čečny

Mešita Srdce ČečnyPod názvem Srdce Čečny vám místní ukážou jednu z největších mešit v Evropě. Oficiální název je mešita Achmata Kadyrova, otce současného prezidenta Ramzana Kadyrova. Nachází se v centru rozlehlého parku na břehu řeky Sunži. Stavba mešity začala v roce 2006 a otevřena byla v roce 2008. Inspirovaná byla Modrou mešitou v Istanbulu. Investice do stavby činila kolem dvaceti miliónů dolarů. Součástí objektu je také islámská škola, islámská knihovna a ubytovna pro studenty. Minarety dosahují výšky 64 m, patří k nejvyšším v Rusku. Mešita pojme až deset tisíc lidí. Jedny z hlavních výzdob interiéru jsou lustry, tři hlavní připomínají svým tvarem svaté místa – Meku, Medinu a Jeruzalém. Zhotoveny jsou z křišťálů Swarovski. K vidění stojí i noční osvětlení tohoto komplexu.

LINKA6K

3. Výlet k jezeru Kazenoj-Am

výlet k jezeru Kazenoj-amPřírodním klenotem, který se skrývá v horách, a to v nadmořské výšce 1870 metrů, je jezero Kazenoj-Am. Patří mezi největší a nejhlubší jezera na severním Kavkaze. Už samotná jízda k němu vám rozprostře před očima nádherné scenérie okolních kopců. Nejkrásnější úsek cesty z Grozného začíná za posledním kontrolním stanovištěm, za vesnicí Kharachoy. Pak už míříte po silnici, která se zařezává do svahu kopce. Pokud vám výhledy do údolí nezakryje hustá mlha, tak věřím, že vás tyto výhledy uchvátí. Cestou také můžete narazit na volně se pohybující krávy po silnici. Jezero leží na hranici s Dagestánem a na břehu je nově zrekonstruovaný turistický komplex. Hloubka jezera je přibližně 74 metrů. Krásně modrou hladinu doplňují okolní svahy pokryté zeleným travnatým kobercem. O jezeře také panuje legenda, kterou vám rádi místní řeknou.

LINKA6K

4. Argunská soutěska

Odkaz na oficiální stránky rezervace: http://zapovednik-chr.ru/

Soutěska se nachází v samém srdci Čečenské republiky a je dlouhá přibližně 120 km. Patří mezi kraj kamenných věží a je považována za kolébku Čečenců. V roce 1995 je Argunská rezervace zahrnuta do seznamu objektů historického a kulturního dědictví. Rezervace obsahuje asi 600 památek historie, kultury, archeologie, architektury a přírody, z nichž více než 50 objektů jsou památky federálního významu. Ve starověku tudy vedla důležitá trasa spojující Čečensko s Gruzií. Na důležitých křižovatkách a strategických místech byly vybudovány obranné kamenné věže. Cesta touto soutěskou patří mezi vzrušující a obohacující zážitky, které stojí za to zažít.

LINKA6K

5. Město mrtvých

město MrtvýchMěsto mrtvých je největším středověkým hřbitovem na Kavkaze. V čečenštině se toto místo nazývá Цой-Педе. Nachází se 40 km jihozápadně od vesnice Itum-Kale. Na místě se nachází 46 objektů kulturního dědictví z toho 42 hrobek. V hrobkách jsou dodnes k vidění kosti lidských těl.

LINKA6K

6. Národní muzeum Čečenské republiky

Národní muzeum Čečenské republiky

Odkaz na oficiální stránky:http://nacmuzeychr.ru
Muzeum bylo založeno v roce 1924. Během válečných konfliktů v posledních dvou desetiletích bylo 90 procent cenností zničeno nebo ukradeno. Dnes se nachází ve sbírce Národního muzea Čečenské republiky asi 30 tisíc exponátů.

LINKA6K

7. Památník padlým „Alej slávy“

Alej slávyOdkaz na oficiální stránky: http://al-slavy.ru
Komplex byl postaven na památku desítkám tisíců vojáků padlých za 2. světové války. Jako v každých dalších ruských městech i zde hoří věčný plamen. Stojí zde 36metrová věž. V podzemní části objektu se nachází v jednom patře muzeum Achmata Kadyrova, otce současného prezidenta Ramzana Kadyrova, v dalším pak umělecká galerie a v posledním patře portréty hrdinů Sovětského svazu pocházejících z Čečenské republiky.

LINKA6K

8. Čečenská tradiční kuchyně

něco z čečenského stolu

K neodmyslitelné součásti každého národa patří i tradiční kuchyně. Velkou roli zde hrají moučné výrobky, skopové, hovězí a kuřecí maso doprovázeno domácí zeleninou. Jídla jsou často kaloričtější. Opakovaně se zde konzumuje vařené maso například s bramborem, k jídlu se podávají různé domácí omáčky. Mezi některé tradiční pokrmy řadíme v originálním názvu tyto: жижиг-галнаш, тIо-берам и сискал, хингалш и чIепалгаш. Najdou se určitě i další jídla, která jsou typická pro čečenskou kuchyni. Ruské tradiční jídla jsou také součástí jídelníčku čečenců.

LINKA6K

9. Kulturní život v Grozném

Kulturní život v GroznémMožností ke kulturnímu vyžití je v hlavním městě Čečenska hodně. V Grozném fungují tři divadla, dva koncertní sály, pět galerií a muzeí. Zde budete mít možnost poznat tuto zemi i z dalších úhlů.

Národní mládežnické divadlo „Серло“ : http://mtserlo.ru
Národní ruské dramatické divadlo M. J. Lermontova : http://www.lteatr.ru
Čečenské národní dramatické divadlo Ch. Nuradilova: http://teatr-nuradilova.ru
Čečenské národní divadlo mladého diváka: http://www.tyuzchr.com
Divadelní, koncertní sál: http://filarma.ru

LINKA6K

10. Fotbal a bojové sporty

Bojové sportyBojové sportyK dalšímu zážitku přidávám návštěvu fotbalového utkání FC Těrek na stadioně Achmat-Arena. Hlavní část sportovního komplexu pojme až 30 tisíc lidí. http://ahmat-arena.ru

Na bojové sporty se lze podívat vе víceúčelové sportovní hale Coloseum (Спорт-Холл «Колизей»). Hala má více využití, pódium lze také připravit pro cirkusová představení. Pod hledištěm se nacházejí další prostory. http://colosseum-gr.ru/

Linka6 rovná s adresou

Na závěr dodám, že individuální turistiku doporučuji jen lidem, kteří mají už něco nacestováno a také disponují základními informacemi o této zemi. Jsou určitá pravidla chování, oblékání, které je nutné dodržovat. Pro vstup do některých oblastí je zapotřebí zvláštní povolení. Vždy je dobré se informovat o aktuální bezpečnostní situaci od místních orgánů, lidí apod. Na stránkách českého ministerstva zahraničí patří stále Čečensko k oblastem, se zvýšeným rizikem.

Zažít Čečensko

Pokud by jste chtěli navštívit Čečensko nebo máte nějaké dotazy ohledně cesty do Čečenské republiky, klidně mě neváhejte kontaktovat, rád Vám s cestou pomohu.
http://www.martinstverak.cz/kontakt

Přečíst o cyklo-výpravě do Čečenska

V současné době taktéž pracuji na knize Na kole za čečenským dobrodružstvím 2014. Více informací o knize najdete na níže uvedené stránce.
http://www.martinstverak.cz/na-kole-za-cecenskym-dobrodruzstvim-2014.

Přednáška Na kole za čečenským dobrodružstvím 2014

Máte zájem vyslechnout si zážitky z této cesty? Pro více informací přejděte na tuto internetovou adresu: http://www.martinstverak.cz/prednasky/

Krátké video na závěr

Výlet k jezeru Kazenoj-Am

8 thoughts on “10 zajímavostí co vidět a zažít v Čečensku

 1. Kavkaz 2020

  Dobrý den, chtěl bych koncem června podniknout expedici na motorce do Dagestánu se zastávkou v Čečensku . Doufám že tou dobou se zklidní situace s covidem a budu moci zažít krásy Kavkazu. Rád bych se vás zeptal na pár věcí ohledně víza, spaní apod. Rosťa

 2. PetříčekL

  Zajímavé. K nochčím (Čečencům) bych se rád podíval. Připomeňte prosím, je Čečensko samostatnou republikou nebo regionem RF? Ptám se kvůli vyřízení víza – i když nevím, jak se budou při podání žádosti na mě dívat, že chci zrovna tam. 🙂
  Samozřejmě, vyřizovat jej budu asi přes agenturu (http://rusko-viza.cz/)

  1. Martin Štverák Post author

   Dobrý den,
   Čečensko spadá pod Ruskou federaci, vízum tedy budete potřebovat do Ruska.
   Přeji šťastnou cestu a hodně pěkných zážitků!

   Martin Štverák

 3. Radim.Košátko

  Pěkné nespoutané video. Trochu Vám závidím tu cestu zrovna do této země. Sleduji dění na Kavkaze z pohledu youtubera a internetu. Poslouchám hudbu, sleduji taneční vystoupení tamních souborů, zpěváků. A jiné. Až jednou mne vezme , lidově řečeno, blbá a začnu balit: tak Vás budu kontaktovat. Držím jinak pěsti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..